Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

20 listopada 2015 in Psychologia by Joanna Godecka

Ćwiczenia na uważne słuchanie

Bywa, że na pozór słuchamy kogoś, ale wcale nie słyszymy, co do nas mówi, bo traktujemy treść wybiórczo i reagujemy tylko na komunikaty, które budzą w nas aprobatę bądź sprzeciw. Szerszy kontekst gdzieś umyka. Niekiedy w ogóle nie słuchamy, bo myślimy w tym czasie o czymś innym. A przecież szczera rozmowa to najlepszy, jeśli nie jedyny sposób, aby więź między nami była silna i wciąż żywa.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl
  1. fot.123rf

    fot.123rf

    Jeśli zdajesz sobie sprawę, że słuchanie nie jest twoją mocną stroną albo po prostu masz trudności, żeby skoncentrować się na konkretnym rozmówcy, wyobraź sobie, że twoje uszy rosną i stają się wielkie. Metody NLP dowodzą, że takie wyobrażone ogromne uszy zbierają więcej informacji. Ćwiczenie jest proste, ale skuteczne.

  2. Efektywnie i empatycznie możemy słuchać tylko wtedy, kiedy zakładamy, że między nami a rozmówcą jest równość. Jeśli myślisz, że wiesz lepiej, a ktoś stoi od ciebie niżej, koncentrujesz się głównie na tym, żeby udowodnić swoją wyższość. Kiedy z kolei uważasz partnera rozmowy za mentora, słuchasz go bałwochwalczo i nie masz odwagi, by wyrazić własne zdanie. Ćwiczenie polega na tym, żeby usiąść naprzeciw siebie z rozmówcą, patrząc sobie w oczy. Najpierw załóż, że to ty jesteś wielka, a ten ktoś jest nikim. Ważne jest, żebyś poczuła energię takiej rozmowy. Potem zmieniacie role. A na koniec poczujcie, że jesteście sobie absolutnie równi. O takie odczucia podczas rozmowy chodzi.
  3. Uważne słuchanie polega głównie na rezygnacji z koncentracji na sobie: swoich myślach, poglądach, odczuciach. Pomoże ci w tym następujące ćwiczenie: Usiądźcie naprzeciwko siebie. Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się na oświetlonej scenie. Niech twój rozmówca zacznie mówić. Dobrze jest wybrać jakiś temat, który jest naprawdę ważny dla niego. Teraz wyobraź sobie, że światła sceny skierowane są na ciebie. On mówi z zaangażowaniem, ale to ty jesteś w centrum zainteresowania. Najważniejsze jest to, co ty czujesz, kiedy słyszysz wypowiadane słowa. Nie koncentrujesz się na jego wypowiedzi, ale na własnych reakcjach. A teraz zmiana. Po trzech, czterech minutach zacznijcie jeszcze raz. Rozmówca niech powie ponownie o czymś, co jest dla niego istotne, ale tym razem twoja postać ginie w mroku. To na niego skierowane są wszystkie światła sceny – to on jest ważny. Słuchasz każdego słowa, odbierasz stany emocjonalne twojego rozmówcy, koncentrując się wyłącznie na nim. Utrzymaj się w tym nastroju, słuchając tak uważnie, jak tylko potrafisz. Kolejny krok to powtórzenie tego, co usłyszałaś w kilku zdaniach. Pomagaj sobie sformułowaniem: „jeśli dobrze cię zrozumiałam…”, „z tego, co powiedziałeś, wnioskuję…”. Mimo wszystko nie zdziw się, jeśli druga strona nie w pełni zgodzi się z tym, co mówisz.

Joanna Godecka life coach, praktyk integracji Oddechem i Integrującej Obecności, www.joannagodecka.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI