Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 września 2014 in Psychologia by Maciej Wielobób

Ćwiczenia oddechowe na koncentrację: 20 oddechów oczyszczających

Ćwiczenia oddechowo-koncentracyjne, znane najczęściej pod nazwą pranajama, są niezmiernie istotnym elementem praktyki w większości szkół mistycznych. Nauczyciel jogi Maciej Wielobób prezentuje jedno z takich ćwiczeń, idealne na dobry początek dnia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Oddech dla mistyka jest czymś więcej niż tylko czynnością fizjologiczną – jest pewnym prądem, który niesie ze sobą różne treści: nasze emocje, postawy, myśli, działania. Niekontrolowany oddech to brak kontroli nad sobą. Dlatego właśnie mistrzowie tyle uwagi poświęcają oddechowi. Jak pisał suficki mistyk

Bahauddin Nakshbandh: „Im bardziej ktoś jest świadomy swojego oddechu, tym silniejsze jest jego życie wewnętrzne”.

Pranajama o poranku

Choć jest wiele rodzajów pranajamy, wszystkie sprowadzają się do połączenia pracy z oddechem z określonym przedmiotem koncentracji, np. mantrą, wizualizacją, zogniskowaniem uwagi na jakimś miejscu w ciele. Ja postanowiłem zaprezentować prostą, ale jednocześnie bardzo głęboką oddechową technikę sufich, znaną pod nazwą „20 oddechów oczyszczających”. To ćwiczenie wykonuję codziennie jako jeden z elementów mojej praktyki od ponad 20 lat. Najlepiej zacząć rano, zaraz po przebudzeniu i skorzystaniu z toalety, w przewietrzonym pomieszczeniu. Oczywiście, jeśli poranny czas nie sprzyja skupieniu, bo śpieszysz się do pracy, dostosuj czas praktyki do siebie.

Zacznij od…

…przyjęcia wygodnej, ale stabilnej i wyprostowanej pozycji, siedzącej lub stojącej. Zamknij oczy i daj sobie chwilę na wejście w neutralny, zrelaksowany stan umysłu. Bądź uważna, pozwalaj na przepływ myśli, emocji, wrażeń zmysłowych, ale nie oceniaj ich, nie nazywaj, nie wypieraj ani nie „dokarmiaj” ich. Pozwalaj im przepływać, pozostając uważna, lecz obojętna.

Gdy ugruntujesz się w tym stanie, możesz zacząć pranajamę. Składa się ona z czterech etapów. Na każdym wykonuj świadomy, dosyć pełny, ale komfortowy wdech, na 1–2 sekundy zatrzymuj powietrze, po czym w sposób świadomy, lekko wydłużony (ale nie siłowy) wydychaj je. Z wdechem powtarzaj w myślach (synchronizując myśl z oddechem) zdanie: „Wdycham boskie życie i światło” lub po prostu: „Wdycham życie i światło”, a z wydechem: „I promieniuję tym samym”. Jeśli to możliwe, wizualizuj również wdychanie jasnego światła z wdechem, a z wydechem wypromieniowywanie go.

Na pierwszym etapie wykonuj według powyższej instrukcji pięć oddechów, oddychając nosem zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. W drugiej fazie pranajamy wdech rób nosem, a wydech ustami, ale w taki sposób, by powietrze wychodziło nimi wąskim strumieniem (również pięć oddechów). Na trzecim etapie oddychaj odwrotnie – jednolity strumień wdechu ustami, a wydech nosem (pięć powtórzeń), by w ostatnim stadium pranajamy wdychać i wydychać ustami (ponownie pięć razy).

Na zakończenie zostań jeszcze 3–5 min w ciszy z zamkniętymi oczami, obserwując, jak wykonana technika wybrzmiewa w tobie.

Strona osobista i blog Autora o jodze i medytacji

Strona Pracowni Jogi w Krakowie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI