Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21540412_m
22 maja 2014 in Psychologia by Dagmara Gmitrzak

Czakra krzyżowa – seks i kreatywność

To centrum naszej kreatywności i seksualności. Kiedy pracuje harmonijnie, swobodnie wyrażamy swoje emocje i czujemy, że życie ma smak. Gdy jej równowaga jest zaburzona, stronimy od ludzi lub – przeciwnie – od samotności.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Drugi z siedmiu podstawowych ośrodków energetycznych człowieka umiejscowiony jest w kości krzyżowej. Jego główne zadanie to wysyłanie energii życiowej do narządów miednicy. Na poziomie psychologicznym reprezentuje nasze emocje, kobiecość i seksualność. Jest związany z radością, pasją, kreatywnością, swobodnym wyrażaniem emocji oraz doświadczaniem przyjemności zmysłowych. Jeśli pracuje harmonijnie, płyniesz z nurtem rzeki życia, potrafisz korzystać z jego uroków, jesteś otwarta na kontakty z ludźmi, zabawę i twórczą ekspresję.

Energia życiowa, która przepływa przez ten ośrodek, może przejawiać się jako uczucie namiętności, ale może również budzić w nas potrzebę ekspresji twórczej oraz swobodnego wyrażania całej gamy uczuć i emocji.

Czakra zaczyna się kształtować we wczesnodziecięcym okresie symbiozy z matką. Jeśli dziecko nie otrzymało wystarczającego wsparcia uczuciowego, nie było dotykane z czułością, jeśli matka za mało się nim opiekowała, w przyszłości – już jako dorosły człowiek – będzie miało słaby kontakt z własnym ciałem. Może doświadczać głodu czułości i miłości. W życiu się to zwykle przejawia w postaci uzależnienia emocjonalnego od rodziców i partnera, w potrzebie ciągłej atencji i poczuciu wewnętrznej pustki. Sposobem na to, aby ją zapełnić, jest obdarzanie siebie czułością i troską i nieuzależnianie się od tego, czy otrzymamy ją z zewnątrz.

Czakra niedoczynna

Osoba z niedoczynną czakrą krzyżową może często odczuwać apatię, a nawet depresję. Jest bardzo samokrytyczna wobec siebie. Jakby życie straciło dla niej smak. Nie przepada za poznawaniem nowych ludzi, dlatego unika spotkań towarzyskich. Ma słaby kontakt z kreatywną częścią siebie – Wewnętrznym Dzieckiem. Zapomniała o marzeniach z dzieciństwa. Może odczuwać wstyd związany z własną cielesnością i seksualnością. Jego przyczyną mogą być negatywne przekonania dotyczące sfery ciała oraz trudne emocjonalnie doświadczenia z okresu dzieciństwa (np. rozwód rodziców, kłótnie w domu). Może odczuwać lęk przed bliskością zarówno fizyczną, jak i emocjonalną. Trudno jej wchodzić w głębokie relacje, jest bardzo skryta i boi się zranienia. Czakra ta może być również niedoczynna z powodu stresów i nieporozumień między partnerami.

Czakra nadczynna

Nadaktywna czakra krzyżowa może oznaczać brak równowagi w sferze seksualnej i emocjonalnej. Poczucie wewnętrznej pustki, zapełniane częstymi kontaktami towarzyskimi, zakupami, jedzeniem albo różnego rodzaju używkami. Nadczynność może oznaczać też wysoki poziom kreatywności. Czasami może to być problemem, ponieważ zwykle oznacza trudność w zarządzaniu swoim czasem i energią. Rozpoczynanie wielu projektów i niekończenie żadnego. Spóźnianie się i oczekiwanie, że ludzie jakoś wybaczą. To dziecięca postawa, przejawia się też w rozdawaniu własnej energii. Dlaczego? Ponieważ to przyciąga ludzi i zmniejsza poczucie samotności. Jedyną receptą jest spotkanie z samą sobą. Poznanie i pokochanie siebie. To uciszy rwetes w głowie i sercu.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI