Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
30 czerwca 2014 in Psychologia by Dagmara Gmitrzak

Czakra serca. Centrum miłości, radości i wybaczania

To centrum miłości, radości i wybaczania. Jeśli energia przepływa przez nie bez przeszkód, potrafisz okazywać miłość i czułość sobie oraz innym. W tym miesiącu postaw na pracę z sercem!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

System czakr to inspirująca mapa, która pomaga lepiej zrozumieć siebie. W  tym odcinku skupiamy się na czwartym ośrodku energetycznym, umiejscowionym w odcinku piersiowym kręgosłupa. To nasze energetyczne serce, psychologicznie reprezentuje świadomość społeczną. Na poziomie tej czakry potrafimy wyjść poza swoje ego, zauważamy drugiego człowieka i jego potrzeby. Uczymy się empatii, wybaczania i akceptacji, a przede wszystkim miłości do siebie i innych. Ośrodek ten jest bramą łączącą materialny wymiar życia z duchowym, bardziej subtelnym.

Odcienie miłości

Harmonijnie pracująca czakra serca pozwala widzieć otaczające piękno i odczuwać wdzięczność za dar życia. Jest aktywna, kiedy się czymś wzruszymy, doświadczymy radości i, oczywiście, kiedy jesteśmy zakochani. To uczucie jest zupełnie inne od namiętności, pożądania, zauroczenia, czasami nawet chęci „posiadania” drugiej osoby, związanych z czakrą krzyżową. Jest czyste i niewinne. Niczego nie pragniemy od drugiej osoby, a wszystko chcemy jej dać.

Kiedy fala zauroczenia mija, zaczyna się prawdziwy sprawdzian dla związku. Czy naprawdę się kochamy? Czy akceptujemy się nawzajem? Czy umiemy sobie wybaczać? Czy lubimy ze sobą przebywać? Jeśli w kolejnej fazie znajomości oprócz przyciągania na poziomie czakry krzyżowej (atrakcyjność fizyczna, namiętność, wspólne zainteresowania), czołowej (porozumienie intelektualne) i czakry splotu (więź emocjonalna) nadal odczuwamy w sercu miłość, jest szansa na zbudowanie solidnego związku. Nasze uczucie jest bardziej uziemione i ugruntowane, ponieważ widzimy partnera takiego, jakim naprawdę jest.

Partner jest odzwierciedleniem tego, w jakim stopniu kochamy siebie. Jeśli nie darzymy siebie uczuciem, wciąż będzie nam brakować miłości. Nawet jeśli będzie przy nas kochająca osoba, i tak będziemy czuć się niekochani. Zatem, niezależnie od tego, czy obecnie jesteśmy w związku, czy nie, najważniejszym krokiem (milowym!) do stworzenia szczęśliwej relacji z drugim człowiekiem jest pokochanie siebie. Zbudowanie harmonijnej, miłosnej relacji z samą sobą.

Czakra niedoczynna

Osłabiona czakra serca związana jest z nieumiejętnością okazywania miłości i czułości, zarówno względem siebie, jak i bliskich. Być może w wyniku trudnych, stresujących doświadczeń czakra obrosła „pancerzem”, który ma być ochroną przed ponownym zranieniem oraz doświadczeniem emocjonalnego bólu (może być to ból po stracie bliskiej osoby, który zamiast w pełni wyrazić, zamroziliśmy w sobie). Efektem może być pewien rodzaj znieczulenia uczuciowego, a nawet depresja. To odcięcie się od źródła miłości i radości w sobie powoduje przygnębienie i wewnętrzne osamotnienie. Wszelkie trzymane w sercu urazy i żale odcinają nas bowiem od doświadczania bliskości z drugim człowiekiem i uniemożliwiają wejście w prawdziwą intymność.

Praca z tą czakrą powinna się zacząć od praktyki kochania i akceptowania siebie. Obdarzania siebie czułością i matczyną troską. Innymi słowy, od utulenia Wewnętrznego Dziecka, wrażliwego i niewinnego aspektu naszej psychiki.

Czakra nadczynna

Nadmiernie aktywna czakra serca powoduje nadwrażliwość i silne zaangażowanie w pomoc innym. Możesz mieć tendencję do rozdawania bezinteresownie swojego czasu, energii witalnej, a niekiedy nawet pieniędzy (finanse to symbol energii życiowej). Wszystko jest w porządku, jeśli zachowujesz równowagę: dajesz, ale również jesteś otwarta na przyjmowanie. Chęć pomagania innym powinna być zrównoważona chęcią pomagania samej sobie. Nadaktywność czakry serca może powodować wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Temat ten jest ważny szczególnie dla tzw. pomagaczy, czyli osób, które zawodowo pomagają ludziom (psycholodzy, terapeuci, masażyści, pielęgniarki).

Sprawdź, czy twoja czakra pracuje harmonijnie

Przeczytaj poniższe stwierdzenia. Zaznacz te, z którymi się zgadzasz:

1. Nie chowam do nikogo urazy.
2. Staram się szybko zapominać krzywdy, które mnie spotkały.
3. Znam moc wybaczania.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI