Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

jak byc szczesliwym
123rf.com
22 kwietnia 2014 in Psychologia by redakcja-2

Czego potrzebujemy do szczęścia?

Ludzie, którzy uważają się za szczęśliwych, oddziałują na innych optymizmem, dobrą energią, oryginalnością, bezinteresownością. Aktywne poszukiwanie szczęścia nie tylko nadaje życiu sens, ale też pozytywnie wpływa na otoczenie. Czego potrzeba nam do szczęścia?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wiele już badań przeprowadzono na temat wpływu pieniędzy na nasze zadowolenie z życia. Okazało się, że wyższy dochód może mieć ogromne znaczenie dla osób, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Jednak wśród ludzi o średnich i wysokich zarobkach pieniądze nie zwiększają szczęścia w dłuższej perspektywie. Są również naukowe dowody na to, że im więcej mamy, tym więcej chcemy i dlatego ciągle oddalamy się od poczucia szczęścia. Jeśli zatem nie pieniędzy, to czego potrzebujemy do szczęścia? Nowe badania pokazały, że istnieją w nas trzy potrzeby psychologiczne, które przybliżają nas do tego upragnionego stanu.

AUTONOMIA

To wewnętrzne poczucie wolności i mocy, które umożliwia nam żyć w sposób znaczący i satysfakcjonujący. Wówczas żyjemy ze świadomością, że jesteśmy twórcami własnego losu a życie jest jakby czystym płótnem gotowym przyjąć nasze pomysły. Malujemy jak chcemy. Aby być szczęśliwym, trzeba samemu pisać autobiografię. Opieranie się na opinii innych, życie zgodne z normami oznacza uleganie lękom. Recepta na udane życie? Rób swoje. Miej odwagę podążać za głosem serca. Udziel mu kredytu i nie bój się własnych błędów. To droga do wolności.

KOMPETENCJA

Aby być szczęśliwymi, musimy czuć się skuteczni w działaniach. Jeśli ufamy swoim zdolnościom, potrafimy doskonale się zmotywować. Mamy pewność, że marzenia są tak naprawdę realne. Poczucie własnej skuteczności owocuje wiarą w siebie, która przenosi góry. Jednocześnie jednak czujemy mocny grunt pod nogami i mimo potknięć idziemy dalej.

PRZYNALEŻNOŚĆ

Ludzie są z natury istotami społecznymi i potrzebują bliskiego kontaktu z innymi. Poczucie wewnętrznej wolności w połączeniu z autentycznymi relacjami to klucz do szczęścia. Kiedy czujemy się kochani, akceptowani, wspierani – kwitniemy, bo jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami. Potrzeba przynależności wcale nie czyni nas słabymi, wręcz odwrotnie – przepływ uczuć wzmacnia nasze życiowe siły.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI