Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy Facebook zwiększa ryzyko depresji?

123rf.com
4 lipca 2016 in Psychologia by redakcja
Wraz z rozwojem serwisów społecznościowych pojawia się coraz więcej badań na temat ich wpływu na psychikę użytkowników. Naukowcy z Pittsburgha dowodzą relacji między czasem spędzonym w sieci a podatnością na depresję.

W połowie maja ukazały się wnioski z badania zrealizowanego na uniwersytecie medycznym w Pittsburghu. Badaniem objęto 1787 osób w wieku 19-32 lata, użytkowników portali: Facebook, Youtube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine, LinkedIn. Średnio jeden badany spędził na oglądaniu serwisów społecznościowych nieco ponad godzinę dziennie i otwierał je około 30 razy w ciągu tygodnia. Około 1/4 respondentów wykazywało wysokie skłonności do depresji według metodologii używanej przez specjalistów. Naukowcy wskazują że w przypadku rekordzistów ryzyko zachorowania jest ponad 2,5-większe niż u osób z dolnej strefy.  Nie wiadomo jednak, co jest przyczyną a co skutkiem. Czy depresja skłania do częstszego „siedzenia na fejsie”, czy jest odwrotnie? Odpowiedź na to pytanie mogą przynieść dopiero dłuższe badania kliniczne.

Lekarze z Pittsburgha nie są pierwszymi, którzy analizują znaczenie serwisów społecznościowych dla emocji i zachowania użytkowników. Wcześniej m.in. na uniwersytecie Michigan ogłoszono, że dłuższy czas przebywania na Facebooku przekłada się na poczucie bycie nieszczęśliwym, a na Charles Sturt University  w Australii postawiono tezę o związku intensywnego użytkowania Facebooka z poczuciem samotności. Z kolei badacze z Queensland znaleźli relację między odrzuceniem na Facebooku a poczuciem bezsensu życia.  Naukowcy wiążą te efekty ze zjawiskiem porównywania się w siecie: „on/ona ma tak fajnie – podróżuje – ma dobrą pracę – przystojnego faceta – żonę i śliczne dzieci itd., a ja co?”.  Chwilowo są to jednak tylko obserwacje. Media społecznościowe są na tyle nowe, że nie można jeszcze określić, w jaki sposób trwale zmienią relacje międzyludzkie i zachowania społeczne.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI