Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
11 lutego 2015 in Psychologia by redakcja

Czy Polacy czują się szczęśliwi?

CBOS od 1994 roku bada zadowolenie Polaków z życia. Z raportu z badania przeprowadzonego w końcu 2014 roku wynika, że 39 % rodaków zalicza się do szczęśliwców, a 10 % uważa, że ma pecha. Pozostałe 51 % to ci, którzy czują się „pomiędzy”. W ostatnich 15 latach te proporcje prawie się nie zmieniły. Z czego jesteśmy zadowoleni najczęściej?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Najczęściej deklarujemy zadowolenie z dzieci (91 % rodziców), z małżeństwa (82 % małżonków) i z miejsca zamieszkania (78 % badanych). Zaraz potem pojawia się satysfakcja z pracy (68%), stanu zdrowia (60 %), wykształcenia (59 %) i warunków życia (56%). Zdecydowanie mniej,  32 % – 44 % respondentów cieszy się z perspektyw na przyszłość i sytuacji finansowej (29% – 35 %).

Relacje międzyludzkie od lat stanowią największy powód do zadowolenia, a ich ocena zmienia się bardzo nieznacznie. Natomiast satysfakcja z przebiegu kariery była w 2014 roku wyraźnie wyższa niż wcześniej. Podobnie, w ubiegłym roku więcej Polaków było zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej i z perspektyw na przyszłość. To ważny wskaźnik, ponieważ kryzys 2008 roku zatrzymał wzrost zadowolenia, który był widoczny w każdym kolejnym badaniu po 1994 roku. Ale choć wyniki w obu tych sferach życia były najwyższe w ciągu ostatnich 20 lat, to nadal materialna strona codzienności dostarcza nam najmniej satysfakcji. A to z kolei wpływa na zadowolenie z całego życia, poza zadowoleniem z dzieci, które  ma charakter najbardziej powszechny.

A z czego jesteśmy najmniej zadowoleni?

Powody są właściwie tylko dwa: 35 respondentów skarży się na problemy z pieniędzmi, a 20 % na stan zdrowia. Największy odsetek niezadowolonych ze swoich dochodów oraz materialnych warunków bytu  jest wśród badanych w wieku od 55 do 64 lat i wśród osób bezrobotnych. Najgorzej swoje perspektywy na przyszłości widzą renciści i gospodynie domowe. Podobnie oceniają swoja sytuację mieszkańcy miast do 20 tys. ludności.

źródło: Komunikat z badań CBOS nr 3/2015


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI