Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 października 2015 in Psychologia by redakcja

Czy wielozadaniowość w nauce się sprawdza?

„Cyfrowi tubylcy”, „Pokolenie Z”, „Generacja multitasking”, której smartfony przyrosły do rąk. Tak coraz częściej określa się najmłodsze pokolenie. 35% * dzieci w wieku wczesnoszkolnym (od 6 do 12 lat) spędza w sieci około 2 godzin dziennie. Nowoczesne technologie pozwalają im wykonywać wiele rzeczy na raz, w tym zdobywać wiedzę, grać w gry czy komunikować się ze znajomymi. Jak to wpływa na efektywność generacji wielozadaniowej?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dorosłych dziwi i niepokoi fakt, że ich dzieci są w stanie korzystać z trzech urządzeń na raz, zachowując przy tym podzielność uwagi. Niewielu z nich ma świadomość, że współczesne pokolenie funkcjonuje w ten sposób od urodzenia, a nowe technologie to dla nich naturalne środowisko. Dla współczesnego ucznia głównym źródłem wiedzy o świecie jest Internet, co potwierdzają najnowsze badania Squla.pl: 68% dzieci korzysta na co dzień z urządzeń cyfrowych jako pomocy w nauce. Laptop i tablet, są zdecydowanymi faworytami wśród dzieci, jeśli chodzi o narzędzia pozyskiwania wiedzy. Ten pierwszy wskazało aż 66% badanych dzieci, drugi – tablet, wskazało 36% z nich. Oznacza to, że dzieci nastawione są na łatwe wyszukiwanie informacji i błyskawiczną odpowiedź zwrotną. Szukanie odpowiedzi na nurtujące je pytania nie kojarzy im się z dużym wysiłkiem, dlatego wydaje im się, że połączenie wielu czynności jest możliwe. Pozostaje pytanie, czy możliwe jest wykonanie ich wszystkich prawidłowo. W przypadku dużych zadań, jak nauka do egzaminu, czy napisanie długiego wypracowania, łączenie tych czynności z innymi, może poskutkować niedokładnością.

Niektórzy badacze przestrzegają, że efektywny multitasking nie istnieje. Prawda jest taka, że nie da się jednoznacznie określić, czy wielozadaniowość jest dobra, czy zła. Wykonywanie wielu czynności jednocześnie zazwyczaj wymusza na nas otoczenie, np. na studiach, czy w pracy. Z tego względu umiejętność młodego pokolenia w łączeniu kilku czynności na raz może okazać się dla nich cenna w przyszłości. Pozwoli między innymi na lepsze funkcjonowanie we współczesnym świecie, w którym przepływ informacji jest bardzo szybki, a pracodawca nierzadko wymaga od nas wykonania zadań na „ASAP”. Konieczna jest jednak umiejętność dokonywania selekcji – zadań trudnych i wymagających skupienia, oraz zadań mniejszych, mechanicznych, które wykonujemy bez większej pracy umysłu. Dzieci w początkowym okresie nie zawsze mają taką umiejętność, dlatego niezbędne jest wsparcie rodziców i nauczycieli w tym procesie.

Dla dzieci, którym skupienie się na nauce sprawia trudność, przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, gdy jest ona połączona z zabawą. Na to zapotrzebowanie odpowiada platforma edukacyjna Squla.pl, w której dziecko może bawić się i uczyć jednocześnie. Serwis zawiera materiały zgodne z podstawą programową MEN oraz jest przeznaczony do użytku zarówno w szkole, jak i w domu.

* Raport „Generacja Z od A do Z” zrealizowany na zlecenie platformy edukacyjnej Squla.pl przez Gemius Polska.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI