Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 lutego 2016 in Psychologia by redakcja

Dlaczego tak wiele starszych osób cierpi na depresję?

Poczucie wewnętrznej pustki, wycofanie z życia, zaburzenia snu - to mogą być symptomy depresji, które w przypadku osób po 65. roku życia często traktowane są jako zwykłe objawy starzenia. Tymczasem w Polsce na depresję cierpi blisko 30% osób w wieku powyżej 65 lat. 

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja, by przypomnieć, że ta choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze.

Z badań PolSenior wynika, że na tę chorobę cierpi 29,7% osób w wieku powyżej 65 lat i  wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia depresja wzrasta: choroba dotyka co piątą osobę w grupie 55–59 lat, co czwartą w grupie 65–79 lat, co trzecią w grupie 80 i więcej lat. Poza tym we wszystkich grupach wiekowych depresja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można to wiązać z samotnością związaną po pierwsze: z wczesną utratą partnera (kobiety żyją dłużej), a po drugie: z odpępowieniem, kiedy dzieci zaczynają prowadzić własne życie.

Najpowszechniejsze przyczyny depresji u osób starszych to zarówno czynniki psychospołeczne, jak i uwarunkowane biologicznie. Do pierwszej grupy zaliczyć można poczucie izolacji i wyobcowania („nikt mnie już nie potrzebuje”), słaby kontakt z dziećmi, przewlekły stres lub przejście na emeryturę, obciążające wydarzenia życiowe, żałobę, pogorszenie sprawności ruchowej, związane z wiekiem pogorszenie funkcjonowania zmysłów, kłopoty z pamięcią, nieporadność. Ryzyko biologiczne wiąże się z genetyką, wcześniejszym występowaniem zaburzeń psychicznych, z  procesem „niefizjologicznego” starzenia się, a także przewlekłymi chorobami,  zwłaszcza cukrzycą, i lekami o działaniu depresjogennym.

Depresję u osób starszych trudniej jest rozpoznać niż w przypadku osób młodszych, ponieważ jej objawy przypominają symptomy innych, typowych chorób seniorów. Depresja u seniorów jest też często mylona z zaburzeniami funkcji poznawczych albo jest przez nie maskowana”, mówi dr Patryk Piotrowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ekspert centrum seniora Angel Care.

Poza tym depresja w przypadku osób starszych niekoniecznie objawia się melancholijnym nastrojem, pesymistycznym spojrzeniem na świat lub smutkiem. O chorobie mogą też świadczyć na przykład utrata energii i motywacji, obniżona sprawność fizyczna, bóle pleców, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, stan podenerwowania, drażliwość czy kłopoty z pamięcią, kołatanie serca, uczucie duszności, bóle i zawroty głowy. „Depresja u osób starszych jest też bardziej niebezpieczna niż w przypadku osób młodszych. Zamykają się w domu, niektórzy chorzy przestają dbać o higienę, nie wstają z łóżka, szybko tracą siły, jedzą i piją za mało. Taka sytuacja może szybko doprowadzić do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do śmierci ”, dodaje Patryk Piotrowski.

W profilaktyce depresji duże znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia w średnim wieku – zmniejsza ryzyko szans wystąpienia depresji w wieku późniejszym. Istotne jest zapobieganie oraz wczesne wykrycie i regularne leczenie przewlekłych chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, chorób metabolicznych (jak cukrzyca).

Starość niesie ze sobą oczywiście określone ograniczenia oraz refleksję nad przemijającym czasem, ale to wcale nie znaczy, że należą do niej rezygnacja i smutek. „Warto wziąć pod uwagę, że to okres w życiu, kiedy mamy wreszcie czas na swoje pasje i przyjemności. Depresja nie jest stanem naturalnym osób starszych. Jest nim raczej pogodne starzenie się”, mówi prof. Shlomo Noy, światowy ekspert w zakresie geriatrii, współzałożyciel Angel Care we Wrocławiu.

Znakomitym antydepresantem, dostępnym dla wszystkich i pozbawionym skutków ubocznych są ćwiczenia fizyczne. Wystarcza już nawet 150 minut tygodniowo, żeby utrzymać kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Warto pamiętać także o odpowiedniej diecie.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI