Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
27 marca 2015 in Psychologia by redakcja

Dlaczego trwamy przy irracjonalnych przekonaniach?

My, psychologowie poznawczy wiemy, że za każdą przesadną emocją negatywną – tak, za każdą – kryje się katastroficzna myśl. Ludzie, których równowagę łatwo zakłócić, miewają na co dzień ten rodzaj myśli i święcie w nie wierzą. Ludzie silni wewnętrznie wprost odwrotnie – uciekają od negatywnego dialogu jak od zadżumionego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po dziesięcioleciach badań nad negatywnymi myślami nadaliśmy im nazwę naukową, która bardzo dobrze je określa: przekonania irracjonalne.

Przekonania irracjonalne, takie, jak Jordiego, nastoletniego samobójcy, można określić następująco:

  1. Nieprawdziwe (przesadne).
  2. Bezużyteczne (nie prowadzą do rozwiązania problemów).
  3. Powodują cierpienie emocjonalne.

Przyjrzyjmy się tym trzem określeniom bardziej szczegółowo.

Przede wszystkim, przekonania irracjonalne są nieprawdziwe. I to na wielu poziomach! A mimo to jednostka ich broni. Możemy powiedzieć, że całe poznanie im się sprzeciwia, a my się przy nich upieramy, praktykując coś w rodzaju przesądnej logiki. Robimy to wbrew wszelkim dyscyplinom wiedzy: biologii, ekonomii, filozofii, medycynie, statystyce…

Na przykład przekonania, które żywił Jordi, przeczyły prawom statystyki. Ile znajdzie się osób, które po tym jak dostały trzy poprawki na koniec semestru w dowolnym hiszpańskim liceum, spotkał taki ciąg negatywnych zdarzeń, jakie opisywał chłopiec? Bardzo mały, znikomy procent. Niemniej Jordi zakładał, że coś takiego mu się przydarzy: nie skończy liceum, zostanie z tego powodu zmarginalizowany, nie znajdzie dziewczyny i w konsekwencji będzie samotny. Bardzo nieprawdopodobny ciąg katastrof!

Po drugie, irracjonalne przekonania są również bezużyteczne. Nie pomagają w przezwyciężaniu przeciwności. W efekcie Jordi wybrał samobójstwo, paradygmat ucieczki przed problemami. Myślenie przesadne, przewidywanie straszliwych, negatywnych konsekwencji nigdy nie jest dobrą strategią rozwiązywania problemów.

Każda sytuacja wymaga wyważonej oceny, najbardziej realistycznej z możliwych i to ona pomoże rozwiązać każdy życiowy problem. Przygnębienie, stres, złość nie są postawami, na których można budować sukces.

Faktem jest, że na poziomie praktycznym, kiedy powstrzymamy przekonania irracjonalne (i przesadne emocje), okaże się, że mamy zwyczaj „strzelać z armat do wróbli”, czyli stosować skomplikowane rozwiązania drobnych problemów, a lekarstwo okazuje się gorsze od choroby. Burzymy dom, a wróble odlatują, ćwierkając radośnie.

I na koniec, irracjonalne przekonania powodują cierpienie emocjonalne, całkiem za darmo i całkiem bez sensu. W skrajnych przypadkach możemy pogrążyć się w straszliwym świecie, który istnieje tylko w bujnej wyobraźni, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Niektórzy ludzie każdego tygodnia przewidują takie nieszczęścia, że w końcu tracą zdrowie, nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Wiele przypadków uogólnionego bólu mięśni (fibromialgii) i bólu przewlekłego występuje u pacjentów z zaburzoną strukturą psychiczną, która tak wyczerpuje ciało, jak uwięzienie w obozie koncentracyjnym.

Tak naprawdę życie jest o wiele prostsze, ale dla osoby, która żywi irracjonalne przekonania, jest ono bardzo skomplikowane, niewiarygodnie trudne, jak w przypadku Jordiego. Skomplikowane i przysparzające cierpień.

Ogólnie rzecz biorąc, siły emocjonalnej, dobrego dialogu wewnętrznego uczymy się w dzieciństwie. W ten sam sposób, w jaki Jordi nauczył się sam siebie zastraszać pod wpływem swojej matki, silniejsze i zdrowsze osoby przejmują zdrowy rozsądek od swoich rodziców.

Fragment pochodzi z książki „ Twój umysł na detoksie”, Wydawnictwo MUZA, 2015, s.304Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI