Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 lutego 2015 in Psychologia by redakcja

Na czym polega zdrowa miłość własna? Pokochaj siebie w Walentynki

Coraz częściej można spotkać się z negowaniem zasadności Walentynek. I – o dziwo! – protesty wcale nie płyną ze strony singli. Wiele par twierdzi, że dowody miłości powinniśmy sobie dawać każdego dnia, a typowanie jednego z nich, jako dnia miłości zakłada, że w pozostałe okazywanie sobie uczuć nie jest już takie konieczne. Trudno powiedzieć, w ilu przypadkach za słowami idą czyny, ale wystarczy spróbować zarezerwować w ten dzień kolację w restauracji, by założyć, że w niewielu. Znalezienie stolika na wieczór graniczy z cudem, bo okazuje się, że to, czy obchodzimy to jedno, a to, jak obchodzimy - drugie. Nawet jeśli nie kupujemy sobie prezentów, Walentynki „wypada” przecież spędzić z ukochaną osobą. A gdyby może przestać robić to, co wypada…?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Walentynki to przydatne święto, bo nakierowuje nasze myśli na ukochane osoby – ich marzenia, pragnienia, potrzeby. Nie należy go negować, choć warto może czasami odejść od typowego sposobu jego celebrowania. W tym roku wyjdźmy więc poza schemat, nie zmieniając jednocześnie podstawowej zasady Dnia Zakochanych: Postarajmy się uszczęśliwić osoby, które kochamy najbardziej. Między innymi – siebie same!”– zauważają twórcy kampanii Kobiecość niejedno ma imię (www.kobiecosc.info).

Niektóre z nas mogą się oburzać – nie jestem narcyzem, nie myślę tylko o sobie, a już na pewno nie darzę siebie największym uczuciem. Tymczasem,  nie chodzi o typową miłość własną, często kojarzoną z egoizmem, lecz o uczucie, które każda z nas powinna w sobie pielęgnować po to, by być ze sobą szczęśliwa. I aby – inni byli szczęśliwi z nami, ponieważ bez umiejętności kochania siebie, szanowania własnych potrzeb i pragnień trudno być szczęśliwym, czyli w efekcie dawać szczęście innym.

Jak więc powinna się wyrażać ta miłość własna? Musimy nauczyć się rozpoznawać i realizować swoje potrzeby – zarówno te duchowe, jak i fizyczne, dogłębnie poznać swoje ciało i psychikę, a następnie – reagować na wszelkie sygnały z ich strony. Musimy umieć znajdować swoje zalety oraz akceptować swoje wady i słabości. „Pamiętajmy, że nasze ciało musi być naszym przyjacielem –  nie możemy go traktować jak wroga. To, że na twarzy pojawiły się pierwsze zmarszczki nie znaczy, że musimy przestać patrzeć w lustro! Wręcz przeciwnie – patrzmy jak najczęściej i uśmiechajmy się do nich! Jak zauważają autorzy kampanii, o osoby, które kochamy, musimy się troszczyć – nie zapominajmy więc też o regularnych badaniach i zdrowym trybie życia.

Jak więc spędzić Walentynki, by dały nam samym jak najwięcej radości i pożytku?

Najlepiej zacząć od pożywnego śniadania, na które zwykle nie mamy czasu przed wyjściem do pracy. Potem załóżmy wygodne buty i zróbmy rundkę truchcikiem, chociażby dookoła własnego bloku. Weźmy orzeźwiający prysznic i wybierzmy się na zakupy. Może wreszcie uda nam się kupić biustonosz w prawidłowym rozmiarze i będziemy mogły wyrzucić wszystkie te przyciasne czy zbyt luźne egzemplarze? A może przydałaby się jakaś nowa para (albo zestaw) kobiecych, bawełnianych bokserek, dzięki czemu mogłybyśmy odłożyć na bok te niewygodne, wpinające się w pośladki koronki? Przyjrzyjmy się też etykietom swoich kosmetyków – czy aby na pewno płyn do higieny intymnej zawiera tylko te potrzebne składniki?

Po zakupach zjedz smaczny obiad. Jeśli rzadko gotujesz, przygotuj sobie coś pysznego, ale jeśli w kuchni przebywasz zdecydowanie zbyt często, daj się obsłużyć przystojnemu kelnerowi. Siły odzyskasz na basenie, u kosmetyczki lub fryzjerki. Jeśli wcześniej udało ci się zarezerwować miejsce – udaj się do ginekologa na profilaktyczne badania. Jeśli nie, właśnie w ten dzień znajdź chwilę, by umówić się na wizytę.

na podst. mat.pras.kampanii


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI