Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
3 października 2014 in Psychologia by redakcja

Dlaczego zmiana jest taka trudna?

Wiele osób marzy o zmianie: nowej pracy, dalekiej wyprawie, przeprowadzce... i nie robi nic, by te marzenia zrealizować. Dlaczego tak trudno przejść do działania?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
  •  Zmiana wymaga przełamania wewnętrznych blokad. Każdy, kto postanawia przestać palić, pić, zrezygnować z niezdrowego jedzenia czy odrzucić jakikolwiek zły nawyk, jest skazany na myśli typu „a może jutro? a właściwie po co/dlaczego? jeszcze ten jeden raz…”. Zbyt długie rozmyślanie może być pułapką, bo umysł podsuwa różne na pozór racjonalne wymówki.
  • Czasami paraliżujący może być lęk przed zmianą na gorsze. Choć zmiana jest zawsze rozwojowa, początki bywają trudne. Na przykład w trakcie rozwodu w atmosferze kłótni, gdy trzeba dzielić majątek, ustalić warunki opieki nad dziećmi.
  • Zmiana jest trudna także dlatego, że wymaga bardzo dużo wysiłku już teraz, a na efekty trzeba poczekać. Jest jak inwestycja długoterminowa, której bilans poznamy dopiero za jakiś czas. Dlatego sama zmiana nie wystarczy, trzeba także zgodzić się na to, co przyniosła i jeszcze może przynieść, i zaakceptować cenę, którą przyszło za nią zapłacić.
  • Na drodze do zmiany często staje niepewność. Tymczasem otwarcie się na zmianę i konsekwentne działanie uruchamia wiele mechanizmów wsparcia od innych. Pomóż sobie sam, a świat też ci pomoże!
  •  W końcu problemem jest zrobienie tego pierwszego kroku – często nie wiemy, od czego zacząć. Same postanowienia i dobre chęci nie wystarczą, żeby stawić czoło pokusie pozostania w znanej sytuacji, może nie całkiem komfortowej, ale bezpiecznej. Trzeba mieć dużą motywację i wiedzieć, jak radzić sobie w chwilach kryzysu. Czasami samemu może być zbyt trudno – warto wtedy poprosić o wsparcie. Terapeuta albo coach pomoże zrozumieć, gdzie leży prawdziwa przyczyna niechęci do zmiany, a wtedy łatwiej będzie się z nią rozprawić.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI