Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 września 2016 in Psychologia by Urszula Józefowska

Droga od celu do realizacji – SMART ćwiczenie

Chciałabym z wami wykonać pewne zadanie, które pozwoli określić ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia celu, jaki sobie wyznaczyliście.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wyobraźcie sobie, że jesteście szefami/właścicielami firmy z waszych wizji. Opiszcie teraz gdzie jesteście – jak wygląda wasze biuro/sklep – gdzie się mieści, jak jest urządzone, co konkretnie oferujecie, kto tam pracuje, ilu jest klientów w tej chwili w środku i skąd klienci się o nim dowiedzieli.

Już to widzicie? Zapewne podoba wam się ten obraz. Zupełnie się nie dziwię – też lubię roztaczać wizję zanim zacznę pracować nad wcieleniem ich w życie.

Teraz ważniejsza część zadnia.

Powiedzcie, jak udało się wam to osiągnąć? Jak dotarliście do miejsca, w którym się znajdujecie? Jakie kolejne kroki podejmowaliście? Kto wam pomagał? Z jakich zasobów korzystaliście? Jakie trudności stanęły na waszej drodze? Jakimi sposobami sobie z nimi radziliście? Skąd czerpaliście energię i zapał do dalszych działań? Jak staraliście się o pierwszych klientów? Co wyróżniało waszą ofertę wśród konkurencji? Jak komunikowaliście swoje ideały? Jakie wartości przyświecają waszemu projektowi i czy widać to na zewnątrz, czy klienci mają szansę to poczuć?

Czy teraz jesteście teraz zadowoleni z efektu końcowego? Tak właśnie wyobrażaliście sobie siebie jako przedsiębiorców? Jeśli to jeszcze nie to, pomyślcie co można byłoby poprawić. Bardzo ważne jest, by zadawać sobie wszystkie powyższe pytania, włącznie z tym ostatnim dotyczącym elementów do poprawy. Tylko tak zadane pytania dają nam szansę rozwoju.

Jeśli nadal nie jesteście pewni, czy wasz pomysł jest wystarczająco dobry i sposób jego realizacji nadal pozostawia wątpliwości, opowiedzcie o nim komuś, kto potrafi być obiektywny i nie ma obiekcji dawania informacji zwrotnych.

Uzyskajcie informacje, które posłużą wam do pracy nad celem. Pytanie – wytrych powinno być otwarte i nastawiać na szukanie słabego punktu. Ja często korzystam z takiego: „co byś zmienił w tym pomyśle/ rozwiązaniu?” Pozornie otwartym pytaniem jest też „Co o tym myślisz?” – Jest w nim jednak pułapka, na którą łapią się bliskie nam osoby. Nie chcą nas skrzywdzić i odpowiadają „jest super”, skupiając się na zaletach. Osobiście radzę, by tego typu pomocy nie szukać u najbliższych, a właśnie u specjalistów, którzy skupią się na celu klienta i w jasny sposób wspierają go i przeprowadzają przez wizję, aby możliwie najlepiej przygotował się na zmiany.

Urszula Józefowska:  Socjolog przedsiębiorczości i pracy oraz Socjolog problemów społecznych, Coach  i Jobcoach. Prowadzi www.coachingbusinessclub.pl Prywatnie mama Stasia i Gabrysi.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI