Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19559854_m
16 maja 2014 in Psychologia by Ewa-Nowak

Dziecko w świecie mediów

Dlaczego uzależnienie od Internetu i telewizji to coraz większy problem wśród najmłodszych? Bo daliśmy im narzędzie a nie pokazaliśmy, jak się nim posługiwać. Pora wprowadzić zdrowe zasady. Dla siebie i dzieci.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Martwisz się, że twoje dziecko za dużo czasu spędza przed telewizorem? Denerwujesz się, gdy od razu po szkole wpada do domu i włącza komputer? Jeśli marzy ci się, żeby wszelkie nośniki mediów zniknęły z powierzchni ziemi, równie dobrze możesz snuć wizję, w której zostaną zlikwidowane samochody, bo są niebezpieczne. Nie warto walczyć z postępem, bo to walka z rzeczywistością. Nie ma sensu oczekiwać, że dzieci zrezygnują z atrakcyjnej rozrywki, trzeba tylko zadbać, żeby ta rozrywka nie zrobiła im krzywdy.

Nie taki diabeł straszny

Twoje dziecko powinno mieć dostęp do najnowszych zdobyczy techniki, bo będzie przecież żyło w skomputeryzowanym świecie. Umiejętność biegłego posługiwania się nowoczesnymi narzędziami może w przyszłości zaważyć na jego sukcesie zawodowym. Chodzi tylko o to, żeby w ten świat odpowiednio je wprowadzić i nauczyć unikania niebezpieczeństw.

Problem polega jednak na tym, że to, co jest interesujące dla dzieci, z punktu widzenia dorosłych często bywa niepedagogiczne. A to, co podoba się dorosłym, na przykład ortograficzne gry edukacyjne, zazwyczaj nudzi dzieci. Młodego człowieka ciągnie do takich atrakcji, które nie noszą znamion nauki. Dlatego nie chce grać w gry edukacyjne, chce za to brać udział w inwazji na planetę Rgk789. Wielu rodziców nie rozumie tej potrzeby, a przecież dzieciństwo polega też na… marnowaniu czasu.

Dlaczego dzieci mają tak ogromny problem z uzależnieniem od mediów? Bo daliśmy im narzędzie, ale nie pokazaliśmy, jak się z nim obchodzić. To nasz błąd! Nie możemy za to winić dzieci. To my nie dopilnowaliśmy nauki właściwej obsługi mediów.

Zakazany owoc

Większość rodziców obawia się, że już sam dostęp do telewizji czy komputera rodzi niebezpieczeństwo, że dziecko się od nich uzależni. Często decydują: „W naszym domu nie będzie Internetu i telewizji”. Jednak to nie zawsze skutkuje. Jeśli odcinasz dziecko od mediów, ono poszuka ich w bibliotece, u kolegów w domu albo u obcych ludzi. Niezaspokojone, z poczuciem bycia gorszym od kolegów, może łatwo paść ofiarą manipulatorów. Jego pozycja w grupie rówieśniczej będzie niska, co sprawi, że – sfrustrowane – stanie się podatne na uzależnienia.

Błędem jest też kreowanie się na kogoś, kto nienawidzi mediów. W konsekwencji osiągniesz tyle, że dziecko nigdy ci nic złego o nich nie powie i stracisz z nim kontakt.

W uzależnienie bardzo często wpadają dzieci, którym nikt nie poświęca czasu, ale również dzieci rodziców, którzy nienawidzą mediów. Potajemny kontakt sprzyja niezdrowym emocjom, które nakręcają dziecko, jest wyrazem buntu. A tak łatwo sprawić, żeby mediom tę rolę odebrać. Jak? Przede wszystkim sama stosuj się do zasad właściwego korzystania z nich. Na przykład nie pozwalaj, by telewizor był włączony przez cały wieczór, by grał, kiedy w domu są goście, albo jako tło do obiadu.

Pomyśl: ile właściwie czasu dziennie poświęcasz dziecku? Pranie, sprzątnie i odrabianie lekcji się nie liczą. Weź pod uwagę tylko czas, który dziecku sprawia przyjemność. Może jest go za mało? Jeśli tak, postaraj się wygospodarować go więcej, przekonasz się, że dziecko będzie wolało spędzić wieczór z tobą niż przed telewizorem. W takiej chwili możesz je zapytać, co chciałoby robić, na jakie zajęcia chodzić, jak spędzać weekendy. Zadbaj, żeby relacje z mediami nie były jedyną ani najatrakcyjniejszą formą spędzania wolnego czasu. Często dzieci są zwyczajnie pozbawione ciekawych bodźców i dlatego sięgają po możliwości cyberprzestrzeni. Zawsze miej więc alternatywne i atrakcyjne (dla niego, nie dla siebie) pomysły na aktywność po szkole. Kontakt z mediami nie może być remedium na nudę.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI