Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

materiały prasowe
materiały prasowe
8 sierpnia 2015 in Psychologia by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: „Sekrety morza”

Czy bajka może być też terapią dla dorosłych? Na pewno jest okazją, by spotkać się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Film „Sekrety morza” komentuje IZABELA WOŻYŃSKA-WIĘCH, psycholog z PORADNI CENTRUM-JA.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Sirsza i Ben są rodzeństwem, które wychowuje się bez matki. Chłopiec ma w sobie dużo niezgody na świat, nie potrafi zapanować nad własnymi emocjami. Jego młodsza siostra także nosi w sobie sporo smutku, strata matki to traumatyczne doświadczenie, tym bardziej że zdarzyła się podczas jej porodu – dziewczynka, pomimo że ma sześć lat, nadal nie mówi. Dopiero wspólna podróż pozwala rodzeństwu zbliżyć się do siebie oraz odkryć łączącą ich więź i siłę, jaką daje rodzina.

– Ta wędrówka sprawia, że dzieci mogą lepiej poznać własną naturę i siebie nawzajem – zauważa psycholog Izabela Wożyńska-Więch. – Chłopiec odkrywa delikatność i wrażliwość siostry, dziewczynka odnajduje w bracie oparcie, dobre serce. Poznają także sekret związany z utratą matki. Mogą przeżyć wspólnie jej stratę, traumatyczne wydarzenie, które dotąd bardzo ich dzieliło. Dzięki czarodziejskim, bajkowym postaciom mogą więcej rozumieć, a nie tylko przeżywać poczucie winy czy odrzucenie.

Ciężar ojcostwa

Wspólna wyprawa to także oderwanie się od ojca, który sam popadł w bezczynność, bezradność, zatopił się w rozpaczy. Dzieci, mieszkając z niewydolnym wychowawczo ojcem i tkwiąc w kręgu nieprzeżytej żałoby, nie są w stanie czerpać z tej relacji.

– Trudne emocje związane ze stratą, w tym żałoba po odejściu kogoś bliskiego, potrzebują być przeżyte. Trzeba je nazwać i przeformułować w taki sposób, aby móc się z tą utraconą osobą rozstać, pozwolić jej odejść i nauczyć się bez niej żyć – mówi Izabela Wożyńska-Więch. – Tkwienie w kręgu straty zaburza funkcjonowanie, zabiera energię do życia. I to wszystkim członkom rodziny. Chłopiec jest nerwowy, złośliwy dla siostry, ciągle czuje się od niej gorszy, mniej ważny dla ojca. Prześladuje ją, bo kojarzy odejście matki z jej narodzinami. Ojciec zaś faworyzuje córkę, bo przypomina mu żonę, którą tak kochał i z której odejściem nie potrafi się pogodzić.

Moc symbolu

Odejście matki zostaje pokazane w symboliczny sposób – kobieta po porodzie odchodzi w kierunku morza. Zamienia się w fokę i w jej skórze przebywa w podwodnym świecie. Jej zniknięcie można interpretować jako śmierć, chorobę, opuszczenie rodziny. Oddaje to sytuację dzieci, które doświadczają w jakimś wymiarze straty rodzica. – Odczucie porzucenia dziecko może mieć zawsze, kiedy matka jest niedostępna emocjonalnie, nawet jeśli fizycznie jest w jego życiu obecna – zauważa Izabela Wożyńska-Więch. – To może być matka bardzo zapracowana, zajęta relacją z partnerem, depresyjna, uzależniona, emocjonalnie zaangażowana w inną rzeczywistość. W takiej sytuacji pomoc dziecku polega na pracy z opuszczającym go rodzicem, z rodziną i relacjami, jakie w niej panują. Natomiast jeśli nie jest to możliwe lub w wypadku ostatecznej straty rodzica praca z dzieckiem polega na zapewnieniu mu dobrych, opiekuńczych relacji z drugim rodzicem lub innymi członkami rodziny, pomoc w przeżyciu żałoby, poukładaniu jego świata na nowo.

Zanurzając się w świat bajki, pełen celtyckich legend, oddając się jej nastrojowi, mamy okazję odbyć wyprawę w głąb siebie, spotkać się z Wewnętrznym Dzieckiem. Identyfikując się z sytuacją i przeżyciami obojga dzieci, możemy skontaktować się z własnymi trudnymi, nieraz traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa i odreagować emocje z nimi związane – poczucie odrzucenia, winy lub krzywdy, lęk, smutek, zazdrość. Młodszych widzów natomiast bajka uczy, że nieodwracalne straty w życiu są nieuchronne i że można sobie z nimi poradzić, tak jak to się stało w przypadku Bena i Sirszy.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI