Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Kadr z filmu "Pentameron", fot. materiały prasowe
Kadr z filmu "Pentameron", fot. materiały prasowe
1 lutego 2016 in Psychologia by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: Baśnie dla dorosłych

W przestrzeni fikcyjnej historii łatwiej spotkać się z własnymi demonami. Jak się z nimi uporać w bezpieczny sposób? O terapeutycznej mocy baśni opowiada Martyna Harland, psycholog SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Pentameron; fot. materiały prasowe Kino Świat

Pentameron; fot. materiały prasowe Kino Świat

Co nas pociąga w baśniach? Czy dzięki nim łatwiej ściągnąć codzienny pancerz i zajrzeć, co się kryje pod spodem? 

Fikcja czy fabuła działają na widza bardziej filmoterapeutycznie niż np. dokumenty. Dzieje się tak dlatego, że baśń stwarza przestrzeń fikcyjnej historii, która jest bezpieczna do przeżywania prawdziwych emocji. Gdy film za bardzo przypomina nam rzeczywistość, włączają się mechanizmy obronne, które stosujemy na co dzień – wyparcie, zaprzeczenie, unikanie niełatwych emocji. Wtedy trudniej jest dotrzeć do głęboko ukrytych, niewygodnych stanów. Słuchanie czy oglądanie baśni to pierwsza psychoterapia w życiu, co widać w „Baśniach z 1001 nocy”. Gdzie baśniowa psychoterapia, tam najczęściej stłumiona erotyka i seks. „Baśnie 1001 nocy”są bardzo często „przepisywane” przez seksuologów zgłaszającym się na terapię parom.

Czy nie jest trochę tak, że zanurzając się w świat smoków, potworów, czarnej magii, mamy okazję odbyć wyprawę do trudnych zdarzeń z przeszłości?

Terapeutycznych funkcji baśni dowiódł Bruno Bettelheim w wydanej w latach 70. książce „Cudowne i pożyteczne”. Zwarte i proste w przekazie historie pomagają w pokonaniu rozlicznych lęków. Zdaniem Bettelheima okrutne baśnie mają przewagę nad nowoczesnymi ugrzecznionymi opowieściami. Ludzie są wypełnieni nie tylko tym, co dobre, ale także takimi pragnieniami, jak żądza zemsty, agresja czy zło. W świecie baśniowym odnajdujemy pośrednie wyjaśnienia swoich demonów. Według psychoanalityków ponury baśniowy las jest szyfrem nieprzeniknionego świata naszej podświadomości. Jeśli bohater długo błądzi, aż w końcu zdobywa królestwo, to znaczy, że zapanował nad swoim ego.

Gdy jako dzieci oglądamy bajki i baśnie, drastyczne kary pozwalają nam opanować burzę uczuć – kiedy własną matkę w jednym momencie widzimy jako dobrą wróżkę, a potem jako złą macochę, która coś zakazuje i karze. Kiedy myśliwy zabija wilka i pomaga Czerwonemu Kapturkowi, to nasze napięcie psychiczne ulega rozładowaniu, tak że pierwiastek niszczycielski zmienia się w konstruktywny. Destrukcyjne skłonności są twórcze, co nie zawsze akceptujemy w dzisiejszym świecie.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI