Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 października 2015 in Psychologia by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: grecki „Płomień”

Kryzys odziera z iluzji i nadziei, ale wytwarza też potrzebę działania. Zmusza do konfrontacji z samym sobą. Dla kina to bywa ożywcze. Podobnie jak dla naszego życia. Film „Płomień” komentuje Martyna Harland, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Maria jest trzydziestolatką, matką trojga dzieci. Poznajemy ją w momencie, gdy znajduje się na skraju załamania nerwowego – przeżywa kryzys w związku, ma kłopoty finansowe, praktycznie jest o krok od odebrania sobie życia. Czuje się głęboko nieszczęśliwa. Dowiadujemy się, jakie były kolejne etapy, które doprowadziły ją do wypalenia.

Krok 1. Rezygnacja z marzeń

Maria rzuca studia prawnicze i rezygnuje ze swoich planów, aby pomagać rodzicom w prowadzeniu biznesu. Długi matki oraz spowodowany nimi jej coraz gorszy stan psychiczny – przenoszą się na Marię. Nie może w pełni poświęcić się relacji z mężem i z dziećmi, ponieważ jest całkowicie pochłonięta ogarnianiem sytuacji finansowej rodziny. W tym samym czasie jej ojciec i siostra pozostają obojętni na coraz bardziej piętrzące się problemy, a Maria coraz bardziej się spala.

– W przypadku Marii na kryzys sytuacyjny, czyli problemy finansowe rodziny i brak wsparcia ze strony męża, nakłada się także kryzys środowiskowy – problemy finansowe dotykające wszystkich mieszkańców Grecji – mówi psycholog Martyna Harland. – Kobieta bierze na swoje barki całą odpowiedzialność za rodzinę. Czuje się w tym bardzo osamotniona. „Jesteś tylko ciężarem, tym się dla nas stałeś. Jesteś głupim, starym człowiekiem, który nie wie, dokąd zmierza” – mówi gorzko do ojca. To bardzo skomplikowana postać na tle równie skomplikowanej sytuacji. Frustracja Marii ma swoją kulminację w jej złości i gniewie, co doprowadza do tragicznego w skutkach planu. Chcąc ocalić siebie, musi odrzucić własną przeszłość i swoich bliskich.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI