Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 stycznia 2015 in Psychologia by Ewa-Nowak

Gdy nastolatek nie akceptuje nowego dziecka

To, jak nastoletnie dziecko będzie postrzegało twoją ciążę, zależy w znacznym stopniu od tego, jak zapatruje się na ten fakt jego grupa rówieśnicza. Może się zdarzyć, że nastolatek zostanie wyśmiany, bo jego rodzice „to” robią. Wasza radość z pojawienia się nowego członka rodziny może nie przełożyć się na odczucia twojego dziecka. Ono może się zwyczajnie wstydzić tego faktu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jeśli nastolatek zachowa się agresywnie („Nie słyszeliście o antykoncepcji? Po co ci nowe dziecko? Nie macie nic lepszego do roboty?!”), nie daj się sprowokować. Spokojnie tłumacz, że wy jesteście rodzicami, że to wasza decyzja i nie musicie jej z nikim konsultować. Przestrzegaj też następujących zasad:

Nie reorganizuj jego przestrzeni

Za swoje święte prawo nastolatek uważa posiadanie własnej, nienaruszalnej przestrzeni. Jest na tym punkcie wyjątkowo wrażliwy. Uszanuj to. Kolejne dziecko wymaga nowego pokoju. Nie wciskaj łóżeczka do pokoju nastolatka. Pamiętaj, że maluszek nie jest niczym fajnym dla młodego człowieka, który ma wystarczająco dużo problemów ze swoimi emocjami.

Nie zawłaszczaj jego czasu

Nie rób z nastoletniego dziecka taniej siły roboczej. Opieka nad młodszym rodzeństwem jest wyrazem więzi tylko w opinii rodziców. Mało kto to dobrze wspomina. Nie animuj kontaktów na siłę. Wręcz przeciwnie – nastolatek nieobciążony młodszym rodzeństwem szybciej je zaakceptuje.

Nie daj się zwieść

Jeśli twoje starsze dziecko zareagowało znakomicie – bawi się z maluchem, zajmuje nim, pomaga, rozumie, że teraz wszystko musi być inaczej i świetnie w tej sytuacji współpracuje – też uważaj. W każdym starszym dziecku jest obawa o swoją pozycję. Bywają dzieci, które tego nie manifestują. Tłumią albo sublimują (przekształcają w zachowanie pozytywne) swoją frustrację. Każde dziecko, któremu rodzi się młodsze rodzeństwo, potrzebuje wsparcia psychicznego i silnych komunikatów, że nadal jest oczkiem w głowie rodziców.

Czytaj więcej w artykule Nowe dziecko w rodzinie: co zrobić, gdy pojawia się zazdrość o rodzeństwo?


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI