Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 stycznia 2016 in Psychologia by Aleksandra Nowakowska

Gdy z niczym się nie wyrabiasz

Zastanów się, co sprawia, że 8 godzin pracy mija ci niepostrzeżenie, a lista rzeczy do zrobienia jest dłuższa niż tych odhaczonych. Małgorzata Kniaź, trenerka biznesu, ujawnia największych złodziei czasu i radzi, jak się z nimi rozprawić.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Niekontrolowane przerwy

Pracujesz nad projektem, który wymaga koncentracji, i masz na jego skończenie niewiele czasu. Koleżanka podchodzi do twojego biurka, o coś pyta. Jeśli przerwiesz to, co robisz, chociażby na 5 minut, trzy razy dłużej będziesz wracać do poziomu swojego skupienia sprzed przerwy. Jeśli rozmowa potrwa dłużej, tracisz jeszcze więcej czasu, twoje napięcie rośnie, a efektywność spada. Kończy się na tym, że praca się przeciąga, nie jesteś z niej zadowolona, a na pewno zestresowana. – Nikt nie zadba o nasz komfort pracy, sami musimy to zrobić. Nie ma możliwości, żeby inni wiedzieli, że właśnie potrzebujemy spokoju – mówi Małgorzata Kniaź, trenerka i coach biznesu. – W jednej z firm, w której pracowałam, w takich sytuacjach stawialiśmy na biurku zielony proporczyk. Każdy, kto przechodził, wiedział, że ktoś właśnie intensywnie pracuje i nie wolno mu przerywać.

Sprawdza się to zwłaszcza w biurach typu open space. W mniejszym pokoju możemy po prostu powiedzieć innym, że teraz potrzebujemy ciszy. Jeśli lubisz pracować przy muzyce, możesz dzięki słuchawkom odgrodzić się od współpracowników. Taką rolę spełniają również stopery do uszu. Małgorzata Kniaź zachęca, żeby w trosce o własną koncentrację wykorzystywać różnego rodzaju wspólne komunikatory i kalendarze. Czas poświęcony na przygotowanie prezentacji, pracę strategiczną czy koncepcyjną możesz sobie w nich blokować, dzięki czemu inni będą wiedzieć, żeby ci nie przeszkadzać. Przez godzinę lub dwie po prostu nie ma cię dla innych.

Jeśli wykonujesz czynność, która wymaga skupienia, poproś kogoś z zespołu, żeby odbierał twój telefon lub przełącz go na pocztę głosową. – Nie musisz przez cały czas być dostępna – mówi Małgorzata Kniaź. – Podobnie praca przy włączonej skrzynce e-mailowej jest mało efektywna. Jeśli specyfika twojej pracy nie polega na byciu przez cały czas on-line, wystarczy, że będziesz sprawdzać pocztę dwa–trzy razy dziennie, a raz w ciągu dnia odpowiadać na wszystkie e-maile.

Często sami sobie przeszkadzamy, przerywając pracę. Na przykład szukamy w Internecie czegoś, co jest nam potrzebne do wykonania zadania, i niepostrzeżenie zaczynamy przeglądać strony z tym zupełnie niezwiązane. Albo robimy sobie mało zorganizowane przerwy. – A to herbatka, a to z kimś w kuchni parę zdań zamienimy, a może być i kilka takich herbatek w ciągu dnia – mówi Małgorzata Kniaź.

Eksperci zalecają, żeby po godzinie pracy przy komputerze zrobić sobie 5 minut przerwy. Dobrze jest tę godzinę wytrzymać i zanim pójdziemy zrobić herbatę, dokończyć jakiś etap pracy, a na dłuższą przerwę poczekać do lunchu.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI