Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 grudnia 2014 in Psychologia by redakcja

Gdzie mieszkają optymistyczni Polacy?

Raport „Polacy a pozytywne treści w Internecie” stworzony przez firmę Brand24 na zlecenie programu FairPay wskazuje, że najwięcej pozytywnych treści w mediach społecznościowych zamieszczają mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego a najmniej - internauci z lubelskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Z raportu wynika, że w Internecie zamieszcza się ponad 5,5 mln pozytywnych wpisów miesięcznie. Obala to stereotyp, że Polacy są malkontentami. Wiemy zatem, że piszemy pozytywnie, chcieliśmy jednak umieścić te pozytywne informacje na mapie naszego kraju i zastanowić się, czy  istnieją jakieś okoliczności, które wpływają na optymizm internautów – mówi Jakub Kostecki, kierujący programem FairPay.

Najwięcej osób dzielących się w sieci pozytywnymi doświadczeniami mieszka w Warszawie (12,6%), Poznaniu (4,9%) i Łodzi (4,7%). Nastroje tylko częściowo można tłumaczyć sytuacją ekonomiczną, ponieważ według badań CBOS z 2013 roku 66% Polaków jest zadowolona z życia, a źródłem największej satysfakcji są dla Polaków nie zarobki, a ich dzieci. Przeważająca większość deklaruje także zadowolenie ze swego małżeństwa, przyjaciół i najbliższych znajomych oraz miejsca zamieszkania. To znajduje również odzwierciedlenie w wynikach raportu przygotowanego na potrzeby programu FairPay.

Na potrzeby analizy wyselekcjonowano 24 pozytywne określenia (np. super, kocham, lubię) i wybrano treści, które opisują pozytywne emocje i doświadczenia. W większości województw „pięknie” jest najpopularniejszym słowem opisującym pozytywne emocje – aż 16,5% pozytywnych wpisów w  Internecie zwiera ten wyraz. Najczęściej mówi się tak na Pomorzu (22,4%) i Opolszczyźnie (20,1%).

Na Podlasiu, Warmii oraz w Wielkopolsce internauci piszą natomiast, że coś uwielbiają. Bardziej emocjonalnie komentują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego – aż 18% ich komentarzy w sieci zawiera słowo „kocham”. „Lubię” dominuje natomiast na Mazowszu oraz Podkarpaciu. Słowami tymi internauci opisują najczęściej wszystko, co związane z muzyką, książkami i Internetem. Co drugi pozytywny wpis dotyczy bowiem kategorii media/rozrywka/kultura. W tej kategorii dominują Dolnoślązacy oraz mieszkańcy świętokrzyskiego i mazowieckiego.

O innych ludziach najchętniej piszą Małopolanie i Opolanie. Wpisy te przeważnie dotyczą znajomych, rodziny, ale także sportowców, celebrytów lub polityków. O wszystkim, co związane z naturą (głównie pogodą i roślinami) oraz miejscami, najchętniej piszą mieszkańcy Małopolski oraz Lubelszczyzny.

Blisko 80% pozytywnych informacji w sieci zamieszczają kobiety, najczęściej z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Najbardziej pozytywni mężczyźni mieszkają w lubuskim, lubelskim i opolskim – w żadnym z województw panowie nie wyprzedzili więc płci pięknej.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI