Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

piernik

Ile lukrowanych myśli zmieści się pod choinką?

Ilu z nas czekało na święta, by poważnie porozmawiać, by wyjaśnić, by przeprosić lub poprosić? Ilu z nas budowało złoty most wybaczenia – sobie i innym - na przęsłach z opłatka?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ilu z nas wyobrażało sobie sielskie widoczki nagle uśmiechniętej i słuchającej się nawzajem rodziny z choinką w tle? Ilu wreszcie marzyło, że tym razem rodzinnej serdeczności nie zagłuszy jazgot telewizora, a pani domu zasiądzie do kolacji niespiesznie i z radością, zamiast biegać jak co roku z obłędem w oczach między kuchnią a salonem?

Święta nie mają lekko. Zamiast pierzynki delikatnego jak sen śniegu, przykrywa je niezmierzony bezlik naszych oczekiwań i iluzji. Lukrujemy nie tylko pierniki, ale i nasze myśli, licząc na to, że wystarczy, by kalendarz wskazał datę 24 grudnia, a wszystko co złe samo się odmieni. Zawierzamy swoje plany bajkowej mocy nastroju i czekamy na pierwszą gwiazdkę, by oświeciła serca i umysły. I co? Ano nic. W wielu przypadkach to gotowy przepis na rozczarowanie a nie na świętowanie cudu. Każde rozczarowanie może być jednak także lekcją. Czasem bowiem tylko w taki sposób możemy pojąć, że nasza gotowość do zmiany i nawet największe jej pragnienie nie musi mieć najmniejszego wpływu na świat, w którym żyjemy. Dopóki więc stawiamy na to, że zyskamy tzw. szczęście, gdy inni się zmienią, dopóty skazujemy się na uzależnienie od ułańskiej fantazji tych innych i odbieramy sobie moc wpływania na własne życie. Co więcej – dopóki zamieramy w bezruchu i nie podejmujemy żadnych działań licząc na cudowne właściwości świątecznego nastroju, dopóty skazujemy się na brak jakichkolwiek efektów lub przypadkowe rezultaty wynikające z nieskoordynowanych manewrów życia.

Co zatem robić? Uznać, że największy wpływ mamy tylko na siebie samych. Zabrać się za pracę (samorozwój, coaching, terapia, nocne Polaków rozmowy…) nad kształtem swego świata bez czekania na szczególne okazje i magiczne cezury. Oraz… uczyć się akceptować bliskich takimi, jakimi są – z całym dobrodziejstwem inwentarza. Przypomnijmy, że nie oznacza to aprobaty dla wszystkich ich ewentualnych szaleństw, ale z reguły pozwala widzieć relację we właściwej perspektywie: bez iluzorycznych, frustrujących oczekiwań wobec drugiej strony i zrzucania na nią winy za kształt kontaktów; ale też bez dźwigania ciężaru nadodpowiedzialności za jej działania.

I jeszcze jedno – to wbrew pozorom jest tekst o nadziei. O nadziei na zmianę, którą zawsze warto zaczynać od siebie. Nie czekając na święta.

O autorce: Beata Kaczyńska – psycholog, master coach i trener biznesu w WINGS Szkoła Coachingu www.szkolacoachingu.pl Nauczyciel i superwizor innych trenerów i coachów: www.zostancoachem.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI