Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
19 stycznia 2015 in Psychologia by Jolanta Maria Berent

Intuicja: do czego jest nam potrzebna?

Nie, wcale nie seksapil, ale intuicja. Coś, czego nie da się zmierzyć. Coś, czym chciałybyśmy się poszczycić. A jednocześnie boimy się temu zaufać... Bo co, jeśli jednak okaże się omylna? Co, jeśli popchnie nas w całkiem nieoczekiwanym kierunku?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jedni (jak hinduski nauczyciel Osho) uważają, że intuicja nie myli się nigdy. W końcu to głos duszy… Inni (jak niemiecki terapeuta Kurt Tepperwein) podchodzą do niej nieco bardziej technicznie – uważają, że można (i należy) ją ćwiczyć. Na pewno warto jej używać. A raczej – jak podpowiada autorka „Biegnącej z wilkami”, Amerykanka Clarissa Pinkola Estés – nieustannie karmić ją, podsycać. Jak? Słuchając jej. Bo jaki pożytek z głosu, którego nikt nie słucha? A kiedy wyczulimy ucho na podszepty intuicji, zacznie żywiej reagować na nasze pytania, badać otoczenie…

Na skraju lasu

„Intuicja to skarb kobiecej psychiki” – mówi Pinkola Estés, psychoanalityczka jungowska i cantadora (kolekcjonerka i badaczka legend latynoskich). „Jest jak wahadełko w rękach różdżkarza, jak kryształ, przez który patrzymy tajemniczym wewnętrznym wzrokiem. Jak stara mądra kobieta, która zawsze jest obok, gotowa doradzić, co należy zrobić, czy pójść w prawo, czy w lewo”. Słuchanie intuicji to wyzwanie, przynajmniej na początku. Powód? Intuicja niechętnie uznaje racje intelektu (i vice versa). Zdarza się, że wchodzą w konflikt. Powstają napięcia, dylematy. Trzeba wybierać. Więc – żeby nie przeżywać rozterek – gotowe jesteśmy wyciszyć jeden z głosów. Tak się składa, że najczęściej jest to głos intuicji. Może dlatego, że ostatnie pokolenia rozwinęły kult rozumu, myślenia.

A intuicja pochodzi z krainy czucia – to coś mało racjonalnego, trudnego do uzasadnienia. Ile z nas ma odwagę powiedzieć „wybieram to, bo tak czuję”? I już, koniec dyskusji. Żadnych tłumaczeń, zdroworozsądkowej argumentacji, którą można by podważyć równie racjonalnymi kontrargumentami. Po prostu „tak mi podpowiada intuicja”. Jak cię nazwą? Neurotyczką? Histeryczką? Może wiedźmą? A przede wszystkim: jak się z tym poczujesz?

Patriarchat zanegował kobiecą intuicję – właśnie dlatego, że kobiety wiedziały. Nie z głowy – z brzucha. Albo z serca. Osho tłumaczy to w bardzo prosty sposób: kobieta to serce, mężczyzna głowa. Nasza cywilizacja w dużej mierze odrzuciła serce. Dopóki nie zostanie ponownie przyjęte, kobieta nie będzie w pełni akceptowana. Ze swoją emocjonalnością. Z intuicją.

W jednym z rozdziałów „Biegnącej z wilkami” Pinkola Estés, odwołując się do starej rosyjskiej baśni o mądrej Wasylisie, pokazuje kolejne etapy sięgania po intuicję, oswajania jej, dopuszczania do głosu. Uznawania. Tak naprawdę chodzi o uznanie własnej mocy, odrzucanej przez całe generacje, kwestionowanej. Budzącej lęk albo i niechęć. Trochę jak krew miesięczna… Zwykło się mówić, że mężczyźni boją się siły kobiet. Ale przecież wiele kobiet boi się własnej siły – nie szanują jej, odwracają się od niej. Zastanawiają się, w jakim stopniu mogą jej zaufać. Pierwszy symboliczny etap w opisanej przez psychoanalityczkę inicjacji jest szczególnie trudny. Umiera matka Wasylisy. Co to oznacza? Że trzeba pozwolić odejść „zbyt dobrej matce”. Że ta część psychiki, która nas broniła, chroniła, roztaczała opiekę, musi się usunąć. Wychodzimy spod klosza czy ze strefy komfortu. To podstawowy warunek, by mierzyć się z wyzwaniami, wzrastać. „Coś na nas czeka na skraju lasu, a naszym przeznaczeniem jest wyjść temu naprzeciw” – zachęca obrazowo Amerykanka.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI