Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

www.flickr.com/camdiluv
www.flickr.com/camdiluv
13 czerwca 2015 in Psychologia by redakcja

Jak być szczęśliwym?

Wyniki badań naukowych przeprowadzonych w SWPS pokazują, jak wiele dróg może prowadzić do szczęścia i co nam ono daje.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Efekt Michała Anioła

Proces kształtowania szczęśliwego człowieka można rozpocząć już w dzieciństwie. Tak zwany efekt Michała Anioła występuje nie tylko w związkach partnerskich, ale także w relacji rodzica z dzieckiem. Sposób, w jaki rodzic, a potem partner życiowy postrzega drugą osobę, ma związek z tym, jakie aktywności i działania ona podejmuje.

Nauka daje szczęście

Na poziom naszego szczęścia m.in. wpływ ma także to, czy jesteśmy w stanie cały czas się dokształcać. Dzięki permanentnemu kształceniu mamy dużą odporność w reagowaniu na silne emocje, dobrze radzimy sobie w warunkach stresowych i nie załamujemy się w trudnych sytuacjach. Wyniki badań pokazują, że osoby podejmujące stałe i różnorodne aktywności umysłowe, takie jak studiowanie kolejnych, nowych kierunków na uczelniach wyższych, charakteryzują się niskim poziomem neurotyzmu. Takie osoby mają wysoką samoocenę, która prawdopodobnie pozwala wierzyć w sukces kolejnych projektów edukacyjnych – mówią autorzy badania.

Zwierzęta na walkę z depresją

Jak polepszyć jakość życia osób starszych? Co zrobić, aby nie czuli się osamotnieni w domach spokojnej starości? Badanie przeprowadzone w SWPS wykazało, że obecność zwierząt w domach pomocy społecznej może poprawić jakość życia rezydentów. Miłość do zwierząt, chęć opiekowania się nimi i pozytywne doświadczenia zmniejszają poziom depresji oraz poczucia opuszczenia, natomiast osoby, które nie lubią i brzydzą się zwierząt czują się bardziej samotne i mają obniżony nastrój.

Czy szczęścia warto się nauczyć? Na pewno tak. Jak pokazują wyniki badań, ludzie szczęśliwsi mają większe szanse na zdobycie wykształcenia, znalezienie pracy, trwały związek. Są zdrowsi, dłużej żyją, mają więcej przyjaciół, bardziej troszczą się o innych, są skłonni do większej tolerancji – podsumowuje prof. dr hab. Ewa Trzebińska, psycholog kliniczny SWPS, prorektor ds. dydaktyki.

mat.pras.SWPS

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI