Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 października 2014 in Psychologia by redakcja

Jak działa hipnoza?

Terapeutyczne efekty hipnozy są stwierdzone, ale sam proces nie został jeszcze do końca zbadany. Specjaliści są zgodni co do jednego: nie jest to sen, ale odmienny stan świadomości, podobnie jak trans, medytacja, doświadczenia mistyczne.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Wyróżnia się różne techniki hipnozy: od tradycyjnej, w której główną rolę odgrywa terapeuta, aż do hipnozy ericksonowskiej, gdzie pacjent uczestnicy w procesie wchodzenia w trans. Nasze wyobrażenie o seansie hipnozy wywodzi się z filmów: hipnotyzer, mówi „rozkazuję ci, śpij”, a pacjent natychmiast zapada popada w trans. W rzeczywistość proces jest bardziej skomplikowany. Rozpoczyna się od fazy wstępnej, podobnej do wywiadu lekarskiego, potem następuje wprowadzenie w stan hipnozy (indukcja). Po sprawdzeniu, że uczestnik znajduje się już w transie (służą do tego proste polecenia sprawdzające), terapeuta wypowiada sugestie – w zależności od rodzaju techniki mogą one mieć charakter wprost albo pośredni. Na zakończenie hipnotyzer łagodnie wybudza pacjenta i wspólnie omawiają przebieg seansu.

Hipnoza budzi wiele wątpliwości, ale liczne badania wykazały, że sugestia hipnotyczna wywołuje reakcje komórek nerwowych. Jedno z nich zostało przeprowadzone w 1997 na oddziale neurologii kliniki Uniwersytetu Harvarda. Autor badań wybrał grupę 16 osób i pokazał im paletę kolorów i paletę szarości. Podczas hipnozy, pod wpływem sugestii uczestnicy rozpoznawali paletę szarości w kolorach. Według schematu opracowanego na Uniwersytecie Stanforda 5 % populacji jest odpornych na hipnozę a tylko 10 % łatwo daje się wprowadzić w ten stan. Nie wiadomo dlaczego – dotychczas nie stwierdzono zależności między strukturą osobowości i podatnością na hipnozę.

Lepiej nie liczyć na to, że hipnoza sprawdzi się w leczeniu chorób psychicznych, nowotworowych i wychodzeni z uzależnienia od narkotyków twardych. Obserwuje się natomiast jej skuteczność w zakresie wspomagania rzucania palenia i odchudzania (generalnie w zaburzeniach odżywania). Jest także pomocna w walce ze stresem.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI