Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 kwietnia 2015 in Psychologia by Marta Sadkowska

Jak działa stres?

To że reagujemy na niego silnie i automatycznie – mamy zapisane w genach. Kiedy jednak stres kumuluje się w ciele, z czasem może objawić się chorobą. Zobacz, jakie szkody może spowodować, jeśli go w porę nie zatrzymasz.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dziś coraz częściej czujemy się zestresowani, ale naszym przodkom stres także był znany, tylko pod inną postacią. Wywoływały go najczęściej nagłe zmiany warunków atmosferycznych i sytuacje bezpośrednio związane z zagrożeniem zdrowia lub życia. Był to stres zewnętrzny i fizyczny, podczas gdy dziś, zwłaszcza mieszkańcom dużych miast, dokucza raczej ten wewnętrzny i psychiczny. Działa też na nas większa liczba czynników stresogennych, a to wszystko razem powoduje określone konsekwencje dla ciała i zdrowia.

Nagła spinka

Dla różnych ludzi inne sytuacje mogą być przyczyną stresu. Najczęściej źródła napięcia są: fizyczne (np. choroba, przemoc, środowisko, hałas, pogoda), psychologiczno-emocjonalne, czyli powstające w umyśle (np. lęk przed utratą pracy, brakiem środków do życia, oceną innych) oraz związane z zachowaniem (np. perfekcjonizm). Stres może również wywołać reakcję na różnych poziomach organizmu: fizycznym, emocjonalnym i umysłowym, wpływając też na nasze zachowanie i zdrowie. I co ważne, ten wpływ może być też pozytywny. Stres jest nam potrzebny, abyśmy mogli być efektywni w tym, co robimy. Mobilizuje nas do działania, podnosi poziom energii, stymuluje rozwój, a nawet odmładza. Badania pokazują, że osoby, w których życiu brak pozytywnego stresu, rzadko osiągają sukcesy. To w końcu on pozwolił przetrwać ludzkości i jest niezbędnym mechanizmem obronnym, który pozwala nam zachować zdrowie i życie. Niestety, w dzisiejszych czasach nadmiar stresu, a może raczej nieumiejętność jego rozładowania, obraca się przeciwko nam.

Człowiek pierwotny praktycznie cały czas walczył z przeciwnościami zewnętrznymi, a stres pozwalał mu te trudności pokonywać. Z drugiej strony przy wzmożonym wysiłku fizycznym łatwiej mu było te napięcia rozładowywać. Niezależnie od powodu stresu, fizycznego (np. ból, głód, temperatura) czy psychicznego (silne emocje), natychmiastowa reakcja naszego organizmu jest taka sama jak u człowieka pierwotnego i sprowadza się do zasady „walcz lub uciekaj”. A ponieważ zarówno do walki, jak i do ucieczki potrzebne są sprawne mięśnie – aby dostarczyć im energii, organizm radzi sobie z zachodzącymi w nim procesami dwojako: jedne spowalnia lub całkowicie blokuje, inne aktywuje.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI