1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak efektywnie przygotować się do sesji poprawkowej?

123rf.com
123rf.com
Dla wielu studentów wrzesień oznacza konieczność nauki, ponieważ czeka ich sesja poprawkowa. Jak przygotować się do egzaminów?

Studenckich sposobów przyswajania wiedzy jest wiele. Jedni wybierają domowe zacisze, drudzy korzystają z otwartych przez całą noc bibliotek, a jeszcze inni rozpoczynają naukę kilka tygodni przed sesją. Jednak zdecydowana większość przygotowuje się do egzaminów na ostatnią chwilę, próbując opanować materiał w jedną lub dwie noce przed egzaminem. Najlepiej uwolnić się wtedy od wszelkich „rozpraszaczy”! Tymczasem z raportu TNS Polska na zlecenie marki TIGER Energy wynika, że to niełatwe: połowa badanych przyznaje się do problemów z koncentracją, a prawie 80 proc. odnotowuje u siebie spadek formy intelektualnej w ciągu dnia. Obniżona koncentracja najczęściej objawia się ospałością (52 proc.), podenerwowaniem (52 proc.) i nieuwagą (41 proc.). Prawie 70 proc. studentów przyznaje, że w wyniku obniżonej koncentracji zdarzyło im się oblać egzamin.

Specjalista ds. produktywności osobistej, Przemysław Mosakowski radzi, jak mimo niesprzyjających okoliczności dobrze przygotować się do egzaminów.

Wykorzystaj efekt kuli śnieżnej, kiedy masz masę pracy domowej

Jesteś zestresowany, bo czekają na Ciebie tony materiałów do nauczenia? Faktycznie, stres to czynnik, który najbardziej utrudnia efektywną pracę – sądzi tak aż 48 proc. ankietowanych. Zacznij więc naukę od najprostszych i najłatwiejszych rzeczy, a dopiero później przejdź do tych najbardziej wymagających. Dzięki temu łatwiej będzie ci rozpocząć i wpaść w rytm, a gdy już „na pełnej prędkości” zajmiesz się naprawdę trudnymi rzeczami,  okażą się znacznie łatwiejsze.

Prawidłowo się odżywiaj

Do prawidłowego funckjonowania organizm potrzebuje odpowiedniej, zdrowej diety z mikroelemenami. Podstawą są witaminy z grupy B, m.in. B1, B6 oraz B12, a także magnez, potas, kwas foliowy i lecytyna. Dostarczane regularnie stymulują pracę mózgu.

Przestań odkładać naukę na później

Termin egzaminów zbliża się nieubłaganie, ale nagle postanawiasz posprzątać pokój albo poszukać czegoś w sieci? Mając skłonność do prokrastynacji, z pewnością perfekcyjnie zaplanujesz całą naukę, ale ostatecznie nie zrobisz nic albo zajmiesz się wszystkim oprócz uczenia się. Jak pokazują przytoczone badania, dla 21 proc. ankietowanych największym utrudnieniem w efektywnej pracy są portale internetowe i media społecznościowe. 30 proc. badanych, jako głównego „przeszkadzacza”, wskazuje również osobę, która często namawia na zrobienie sobie kolejnej przerwy. Ponadto jedna trzecia młodych (33 proc.) szuka wymówki, żeby gdzieś wyjść. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Zacznij działać! I dopiero, gdy wystartujesz, zrób krótki plan.

Dodaj elementy grywalizacji

Na czym polega grywalizacja? Chodzi przede wszystkim o dokonanie zmian we własnym zachowaniu przy wykorzystaniu mechanizmów psychologicznych znanych z gier. To proste i łatwe do zastosowania w nauce. Możesz nauczyć się jednego rozdziału książki, a następnie w nagrodę przez 5 minut zamienić się w Wiedźmina albo założyć wirtualną siatę Messiemu. Jeśli chcesz wejść na zaawansowany poziom grywalizacji, znajdź aplikacje, które pozwolą ci się dzielić się osiąganymi wynikami z innymi. Możecie zrobić nawet zawody i prowadzić statystyki.

Opanuj sztukę szybkiego czytania

Tysiąc stron do przeczytania? Zamiast chłonąć każde słowo w tekście, przeczytaj w pierwszej kolejności akapity wprowadzające i zdania podsumowujące. Gdy to zrobisz, będziesz wiedział, czy w danym tekście jest coś ważnego lub interesującego. Przeczytaj go uważnie, zrób dobre notatki i zadaj sobie kilka pytań testowych. Następnie poświęć 2-3 minuty na podsumowanie i zapisz to, czego się nauczyłeś. Możesz też sprawdzić, w jaki sposób odnosi się do tego, co już wiesz. To pomoże efektywniej zapamiętać materiał.

Ucz się z podręcznika drukowanego a nie z e-booka

Rozwój technologii cyfrowych niesie wiele ułatwień, warto jednak pamiętać, że ludzki mózg nadal preferuje zadrukowany papier. Badanie przeprowadzone na University of Leicester dowiodło, że studenci uczący się z książek nauczyli się więcej niż ci korzystający z czytników e-booków. Co więcej, tradycyjna metoda pozwoliła studentom na trwalsze zapamiętanie materiału.

W nocy śpij

Naukowcy z Carnegie University Mellon udowodnili, że wyczerpująca nauka powoduje stymulowanie za każdym razem tych samych obszarów mózgowych, powodując kurczenie się synaps w neuronach. To dlatego uczenie się przez całą noc sprawia, że przed samym egzaminem cała wiedza może nieoczekiwanie wyparować z głowy. Staraj się więc nie zarywać nocy przed egzaminami. Wstawaj wcześnie rano, jedz pożywne śniadanie, a następnie ucz się intensywnie w krótkich sesjach, dbając o odpowiedniej długości przerwy. To ułatwia zapamiętywanie większych partii materiału.

Ćwicz, żeby poprawić pamięć

Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne są zdrowe, ale mało kto ma świadomość, że mogą zwiększyć zdolność uczenia się. Gdy przygotowujesz się do egzaminów, wykonuj lekkie ćwiczenia, idź pobiegać lub wybierz się na rower. Jeśli lubisz sport, możesz połączyć bieganie z nauką, słuchając audiobooka w trakcie treningu lub powtarzając materiał podczas wizyty w siłowni. W zdrowym ciele zdrowy mózg!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze