Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1 października 2015 in Polecane książki, Psychologia by redakcja

Jak możemy swoje wady pracownicze zamienić w zalety

Fragment rozmowy Beaty Pawłowicz z Iwoną Firmanty, psycholożką, socjolożką i coachem, o szczęściu profesjonalisty, czyli o kolorach osobowości.

Po_szczescieBeata: Wróćmy proszę do naszej coachowej astronomii: mamy słoneczko z promykami, mamy księżyc z minusami, co dalej?

Iwona: Kolejne ćwiczenie. Pokazuje coś bardzo ważnego, a niby drobiazg – jak blokować pierwszą część zdania. Tu mam przykład. Dziewczyna opowiada, że jej partner mówi: „Jesteś piękna, ale masz krzywe nogi”. Pytam wtedy: „Jaką dałybyście mu odpowiedź?”. Odpowiedź książkowa brzmi: „Masz prawo do własnej opinii”, czyli domniemana demokracja: „Gadaj sobie chłopie, co ci się żywnie podoba, ale ja generalnie mam to gdzieś. Czy mamy jakiś inny temat?”. Musimy pokazać tej osobie, że OK, fajnie, ale fora ze dwora: „nie czepiaj się mnie”, „przejdźmy dalej”. Tego też nauczyli mnie mężczyźni klienci, opowiadając, że w ten sposób testują, jak pewna siebie jest babeczka, z którą właśnie poszli na pierwszą randkę. Jeżeli na jakąś szpilę odpowie: „Spójrz na siebie, jaki masz brzuch”, to oni już wiedzą, że ona będzie agresywna i być może konfliktowa. Nic przyjemnego z nią ich nie czeka, no chyba, że któryś z nich lubi ostre kobiety. Gdy dziewczyna powie: „Ojej, wiesz… no tak, nie wiedziałam, no trudno”, to wiedzą, że jest uległa. Pójdą z nią parę razy do łóżka i nic z tego – chyba że któryś szuka matki dla swoich dzieci, wtedy też jest szansa, że ją wybierze. Ja przy tym słoneczku i księżycu pokazuję kobietom, jak odpowiadać na wszelkie zaczepki, także te zawodowe.

Przykład? Proszę bardzo: jedna z dziewczyn na księżycu napisała: „jestem gruba”, a na promykach słoneczka: „mam fajne, kobiece kształty, szczególnie piersi”. Wróciła właśnie do pracy po urodzeniu dziecka i miała bardzo pełne piersi. Troszeczkę tłuszczyku też jej się nazbierało tu i tam, więc juz pierwszego dnia w firmie jakaś koleżaneczka-szkieletorka podeszła do niej i mówi: „Ale ty się zmieniłaś po tej ciąży, jakaś taka większa jesteś”, a ta, zamiast jej odpowiedzieć: „Ale ja za to mam cycki” i spojrzeć na jej zapadniętą klatkę piersiową, co od razu zostałoby właściwie zinterpretowane, tylko skuliła się w sobie, siadła za biurkiem i poczuła, że jest gruba. Jej pewność siebie upadła. Co robić? Na tym księżycu napisała, że jest gruba, a na słońcu – że kobieca. I teraz – jeżeli na księżycu jest coś negatywnego, to zgumkuj to tym, co na słoneczku. A więc: „Może i jestem gruba, ale mam kobiece kształty”.

Zmieniać minusy – jakie mamy jako pracownicy – w plusy?!

Właśnie. Druga część wypowiedzi musi mieć pozytywny wydźwięk. Dlatego, że inaczej zostanie nam w głowie. Jeśli więc ktoś powie: „Ale ty jesteś drobiazgowa, czepiasz się szczegółów”, trzeba się wyprostować, uśmiechnąć, skierować ramiona w stronę tej osoby i powiedzieć: „Ale można na mnie liczyć, bo jestem zawsze przygotowana”. I człowiek słyszy wtedy w głowie: „Owszem, ona jest drobiazgowa, ale dokładna”. A więc dostrzeże sens współpracy z kimś takim. A ty dzięki temu, że odbiłaś piłeczkę w sposób dyplomatyczny i elegancki, zrozumiesz, że nawet jeśli ktoś ci dogryza, umiesz to zgumkować i nie zostaje ci to w głowie.

Strony: 1 2 3 4


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI