Jak najlepiej reagować na konflikt

fot.123rf

Rozmowa z partnerem przeistacza się w kłótnię? Podczas zebrania wszyscy zaczynają mówić jednocześnie? Wyjdź na balkon! To określenie jest metaforą sposobu, w jaki możemy się wycofać, gdy pojawia się konflikt.
Chodzi o to, by wyobrazić sobie siebie na balkonie, skąd obserwujemy dramat na scenie z pewnej odległości. Ten dystans pomoże ci spojrzeć na sytuację bardziej obiektywnie, zamiast po prostu zareagować na nią w sposób emocjonalny. Ulepszeniem tej strategii jest zrobienie sobie przerwy. Robi się zbyt gorąco? Po prostu wyjdź z pokoju, zrób sobie kawę albo wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Oczywiście uzasadniając, że taka chwila przerwy pozwoli wszystkim stronom nabrać większego dystansu i ochłonąć. Jeśli robi się nerwowo na służbowym spotkaniu, spróbuj przełożyć je na inny termin. Natomiast jeżeli czujesz, że ktoś przypiera cię do muru, czekając na twoją decyzję, graj na zwłokę.

reklama

Powiedz: „Muszę się nad tym zastanowić”, „Potrzebuję jeszcze więcej informacji, zanim podejmę decyzję”. Nigdy nie decyduj się na nic, dopóki nie jesteś gotowa! I pamiętaj, że „przerwa” to metoda stosowana regularnie przez kobiety sukcesu.

Źródło: Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, „Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą”, Helion 2013

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »