Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 sierpnia 2015 in Psychologia by Ewa-Mazul

Jak nie myśleć o pracy podczas urlopu

Nawet nad basenem nie potrafisz wyłączyć firmowej komórki? Masz potrzebę ciągłego kontrolowania pracy innych? A może to oni nie pozwalają ci odpocząć, zasypując mailami? Pora zrobić porządny remanent w swoim podejściu do pracy. Dowiedz się, jak odzyskać życiowy balans.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Monika denerwuje się, że znowu wszyscy czegoś od niej chcą i nawet na urlopie nie ma chwili spokoju. Wczoraj przyjechała na Mazury, żeby przez kilka dni zregenerować siły po intensywnych trzech miesiącach w pracy, jednak jej współpracownicy zdają się nie zauważać jej statusu „poza biurem”. Już trzeci raz ktoś wydzwania w sprawie projektu, który jest aktualnie na tapecie. Odebrać? Wyłączyć telefon? Udać, że nie słyszy dzwonka?

Po chwili wahania Monika odbiera, bo nie jest w stanie stawić czoła napięciu, z jakim musiałaby sobie poradzić, gdyby tego nie zrobiła. Czarne scenariusze na temat wymówienia czekającego na biurku po powrocie z urlopu albo kataklizmu, który mógł się wydarzyć, bo coś źle zrobiła lub zaniedbała i teraz właśnie wyszło to na jaw, pomysły, że „szefowa będzie na nią zła” – znosić zalew takich myśli jest dużo trudniej niż – choć z niechęcią – odebrać telefon. Tylko że ta sytuacja nie jest czymś nowym. To konsekwencja jej życiowej postawy.

Monika bowiem ciągle pozwala innym na przekraczanie swoich granic, co powoduje u niej stan coraz większego wypalenia i wzrost poczucia bezsilności, z którym próbuje sobie radzić metodą „postaram się bardziej”. To postępowanie charakterystyczne dla osób z rysem osobowości współuzależnieniowej i tak samo skuteczne w rozwiązaniu problemu, jak próba gotowania zupy „mniej słonej” przez żonę furiata.

Skąd u Moniki skłonność do tego typu zachowania? Może być skutkiem trudnego dzieciństwa, polegającego na dorastaniu w warunkach związanych z koniecznością niwelowania napięcia dorosłych poprzez ich „zadowalanie” (np. w rodzinie z problemem alkoholowym, chorobą fizyczną lub psychiczną, w środowisku osób agresywnych lub używających manipulacji). Tyle tylko, że Monika jest już dorosła i nie musi zadowalać innych. Poza sobą, oczywiście.

Przymus kontroli

Dagmara ma zupełnie inny problem, choć prowadzi do tego samego – zrujnowanego urlopu. Pomimo że wyjechała z narzeczonym na cztery dni do SPA, co chwila odpala laptopa, żeby podejrzeć w systemie, jak spływają raporty jej pracowników, i wysłać kilka maili z dyspozycjami. Jest przekonana, że jej pracownicy są w stanie wykorzystać moment nieuwagi, by wymknąć się spod kontroli i zaprowadzić swoje porządki, a w konsekwencji doprowadzić firmę do ruiny. Czuje, że cała odpowiedzialność spoczywa na jej barkach i głupotą byłoby stracić czujność – parę dni niefrasobliwości, a potencjalne konsekwencje nieprzewidywalne w skutkach.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI