Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 czerwca 2015 in Psychologia by Ewa-Klepacka-Gryz

Jak oswoić lęk? Przeżyj go świadomie!

Istnieje wiele metod pracy z lękiem, niestety, nie ma jednej skutecznej dla każdego. Dlaczego? Bo moje lęki są różne od twoich. Łączy nas jedynie lęk przed lękiem. Co możesz zrobić, by go oswoić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

1. Zacznij od zadania sobie pytania: Kim jest osoba, która odczuwa lęk? Nie: Czego się boję i dlaczego? Bo choć czujesz lęk, to nim nie jesteś.

2. Zapomnij na moment o swoich historiach: tych radosnych i tych przerażających, skończ z analizowaniem (to jedynie nakręca twoje lęki), przestań liczyć na to, że ktoś inny da ci poczucie bezpieczeństwa.

3. Uświadom sobie, że twoje uzależnienia od: ludzi, pracy, przedmiotów – to jedynie kompulsje, zachowania mające na celu obniżyć napięcie. Jedyną receptą na oswojenie lęku jest uciszenie głowy i zaspokojenie podstawowych potrzeb ciała.

4. Zbadaj swój indywidualny rytm. Kiedy i jak odczuwasz zmęczenie, kiedy czujesz największą energię do działania, na co masz największą ochotę w tej chwili? Zamiast przeglądać fora o nerwicy czy depresji, przygotuj sobie pięć smacznych posiłków i zjedz je w ciszy albo w przyjemnym towarzystwie.

5. Odkryj swoją indywidualną równowagę pomiędzy aktywnością i odpoczynkiem, byciem w świecie a skupieniem się na sobie, snem i czuwaniem.

6. Jeśli cierpisz na ataki paniki, fobię, depresję czy nerwicę, nawet jeśli zażywasz leki, bo bez nich nie jesteś w stanie funkcjonować, powiedz sobie, że to stan przejściowy. Przyjmij do wiadomości, że pełne wyzdrowienie może przyjść jedynie z twojego wnętrza.

7. Nie licz, że świat się zmieni, że uda ci się całkowicie uniknąć stresu. Masz prawo na jakiś czas ograniczyć sytuacje, które wzmagają twój lęk, ale prędzej czy później musisz nauczyć się stawiać im czoła.

8. Zaakceptuj swój lęk zamiast z nim walczyć. To dowód na to, że czujesz. To nawykowa reakcja twojego ciała w odpowiedzi na jakiś bodziec (zewnętrzny bądź wewnętrzny), który kiedyś wywołał w twoim ciele napięcie. Na przykład ataki paniki w zamkniętych pomieszczeniach to lęk w ciele utrwalony podczas traumatycznego porodu. Co dziś możesz z tym zrobić? Przeżyć ten lęk świadomie, w „tu i teraz”; poczuć wszystkie doznania w ciele, które mu towarzyszą.

Lęk cię nie zabije. To doznanie, które narasta jak fala, osiąga kulminacyjny punkt, a potem maleje; przychodzi i odchodzi. Wystarczy świadomie je przeżyć.

Przeczytaj więcej: Skąd się biorą lęki?

Ewa Klepacka-Gryz psycholog, terapeutka, autorka poradników psychologicznych, trener warsztatów rozwojowych dla kobiet www.terapiavia.com


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI