Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 maja 2014 in Psychologia by Monika Stachura

Jak podejmować decyzje. „Sztuka jasnego myślenia”, Rolf Dobelli

Dzięki nowym technologiom mamy coraz łatwiejszy dostęp do informacji, a rozwój osobisty to jedno z najpopularniejszych haseł w wyszukiwarkach. Tymczasem wciąż popełniamy te same błędy. Dlaczego? Książka „Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni”, opisuje najczęstsze pułapki myślowe, w które wpadamy. W porę zauważone, pozwolą uniknąć porażki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

„Wiedza na temat błędów poznawczych sprawiała, że byłem spokojniejszy i rozsądniejszy: w porę rozpoznawałem pułapki we własnym myśleniu i mogłem się z nimi rozprawić, zanim spowodowały duże szkody” – pisze Rolf Dobelli, szwajcarski przedsiębiorca i autor, we wstępie do książki. Dobelii zaczął tworzyć swoją listę powielanych błędów na potrzeby biznesowe, ale wkrótce odnalazł te same prawidłowości w życiu prywatnym.

Rolf Dobelli opisał 52 błędy poznawcze. Każdemu z nich poświęcił osobny rozdział z przykładami zaczerpniętymi z własnego życia, doświadczenia zawodowego przyjaciół, wymyślonych eksperymentów myślowych czy źródeł historycznych, kończąc go jasnym wnioskiem.

Jedną z przywołanych pułapek jest „Błąd ‘lubię cię’. Działasz nierozsądnie, bo chcesz być lubiany”. W biznesie prowadzi on do transakcji zawieranych z sympatii, którą umiał wzbudzić sprzedawca, bez rozpoznania, co tak naprawdę oferuje rynek. Ten błąd jest także bardzo powszechny w innych sferach życia. Ile razy rozpoczynamy znajomość albo angażujemy się w toksyczną relację, ponieważ ta druga osoba była sympatyczna? Marketingowa technika zadziałała  także „po godzinach”!

Inna uniwersalna prawidłowość to „Efekt wyniku. Nigdy nie oceniaj decyzji na podstawie rezultatu”. Autor uświadamia nam, że na efekt końcowy ma wpływ wiele czynników, których w momencie podejmowania decyzji nie znaliśmy albo nie mogliśmy przewidzieć. Nie jest więc tak, że niepowodzenie to zawsze skutek złej decyzji, a dobra decyzja gwarantuje sukces. To, co na pewno, możemy zrobić, to po odniesieniu sukcesu uczciwie przyznać, czy była to decyzja racjonalna. Jeśli tak, to warto zastosować ten sam proces myślowy przed podjęciem następnej,  jeśli nie – po prostu cieszyć się i nie rościć sobie prawa do nieomylności.

Czy zawsze musimy być rozsądni przy podejmowaniu decyzji? „Jasne myślenie wymaga wysiłku. Dlatego jeśli ewentualna szkoda jest niewielka – nie łam sobie głowy i pozwól sobie na błąd. Będzie ci się lepiej z tym żyło.  Natura nie przejmuje się zbytnio tym, czy nasze decyzje są doskonałe, czy nie, dopóki w miarę pewnie lawirujemy przez życie – i dopóki jesteśmy czujni, kiedy gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę”, konkluduje  autor „Sztuki jasnego myślenie”.  W grze o wysoką stawkę obserwacje Dobellego na pewno będą pomocne!

„Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni, Rolf Dobelii, tłum. Agnieszka Dąbek-Malczyk, Laurum 2014, s.182


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI