Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
15 maja 2015 in Psychologia by Renata Mazurowska

Jak poradzić sobie z tęsknotą – ćwiczenia

Poniższe wskazówki pomogą Ci świadomie przeżyć tęsknotę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

PRZYJMIJ, ZAAKCEPTUJ, POBĄDŹ – nie uciekaj w pracę, rozrywkę czy używki, by zagłuszyć tęsknotę. Odsunięta prędzej czy później się odezwie, to odroczone cierpienie.

BĄDŹ WDZIĘCZNA – tęsknota świadczy o tym, że łączy cię silna więź z jakąś osobą – doceń jej obecność w twoim życiu, przypomnij sobie chwile, które z nią przeżywałaś. Obudź w sobie wdzięczność, że było ci to dane. Odwołaj się do wspomnień, jeśli to nie jest zbyt bolesne, i pobądź z tymi, za którymi tęsknisz. Na przykład poprzez:

• remanent w pamiątkach i zdjęciach (fotografie opraw w ramki i powieś w miejscu, które często masz w zasięgu wzroku, pamiątki umieść w specjalnej gablotce),

• stworzenie drzewa genealogicznego (jest sporo programów w Internecie, np. MyHeritage – drzewo genealogiczne daje poczucie więzi z przodkami, pozwala odnaleźć swoje miejsce w systemie rodzinnym, wzbogaca wiedzę o tym, kim jesteśmy, buduje i wzmacnia tożsamość, pozwala odczuć, że nie jest się samemu i wszystko ma jakiś głębszy sens).

BUDUJ WAŻNE RELACJE – takie, które zależą od ciebie, tu i teraz. Nie chodzi o to, by coś zastąpić, unieważnić przez powstanie czegoś większego, ważniejszego, ale żeby mieć świadomość, że w życiu możemy mieć więcej niż jedną ważną relację, więcej niż jedno ważne miejsce na świecie.

POGÓDŹ SIĘ Z BRAKIEM – żyjemy w świecie, w którym wszystkie pustki muszą być zapełnione, gdzie nie ma zgody na smutek, cierpienie, bycie nieszczęśliwym czy niespełnionym. Nie da się jednak odzyskać np. bezwarunkowej miłości rodzica, jeśli jej nie doświadczyliśmy w dzieciństwie. Nie odzyskamy też dzieciństwa. Z pewnymi brakami trzeba najzwyczajniej w świecie się pogodzić i budować pełnię w innych obszarach, które od nas zależą.

Czytaj więcej w artykule: Za czym tęsknimy?


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI