Jak postępować z malkontentem – 5 kroków

fot.123rf

Celem właściwej strategii postępowania z malkontentem jest stworzenie sojuszu na rzecz rozwiązywania problemów. Jeśli to nie zadziała, twój cel się zmieni – będzie chodziło o to, by malkontent sobie poszedł. Możesz mu pomóc w identyfikowaniu rozwiązań, zmniejszając jego poczucie bezradności. Kiedy to poczucie zmaleje, to samo wydarzy się z jego potrzebą narzekania.
Krok 1: Wysłuchaj tyrady narzekania z kartką i długopisem w ręku, by spisać główne punkty. Dzięki temu malkontent będzie czuł się wysłuchany, a ty zapobiegniesz powtórzeniom, bo już będziesz wiedziała, o co chodzi w jego lamentach.

Krok 2: Przerwij i zapytaj o konkrety. Przejmij kontrolę nad jego wywodem, by poznać fakty. Ogólnym stwierdzeniom rzadko daje się zaradzić. Będąc gotową na kolejne generalizacje, pytaj: „Co konkretnie jest nie tak?”, „Kto to robi?”, „Kiedy to się dzieje?”. Gdy słyszysz odpowiedzi: „wszystko”, „wszyscy”, „zawsze” – przetrwaj marudzenie. Na tym etapie to twoje główne zadanie. Poczuj się jak odkrywca na wykopaliskach archeologicznych. Pod tymi ogólnikami kryje się prawda. Bądź wytrwała w kopaniu. Może się zdarzyć, że nie usłyszysz rzeczowych faktów, ponieważ nie ma ich w worku nieszczęść malkontenta. W tym przypadku zasugeruj mu zebranie większej ilości informacji na ten temat. To wytrąci go z poczucia bezsilności.

Krok 3: Przesuń punkt koncentracji rozmowy na rozwiązania. Kiedy malkontent stanie w obliczu konkretów, jest szansa, że z narzekania przestawi się na działanie. Dlatego nie podsuwaj mu gotowych rozwiązań, raczej zadawaj pytania typu: „Czego chcesz?”, „Jak to zrobisz?”, „Jakie kroki powinieneś wykonać, żeby zmienić tę sytuację?”. On sam nie rozumuje w ten sposób, więc może go to przekierować na rzeczywiste rozwiązania – myślenie o konkretach pozwala znaleźć wyjście z problemu. Podczas dalszego dialogu konsekwentnie sprowadzaj malkontenta na ziemię.

Krok 4: Ukaż przyszłość. Jeśli malkontent wpadł na jakiś rozsądny pomysł, zachęć go do działania, roztaczając przed nim wizję pozytywnego rozwoju wypadków, a potem, jeśli chcesz, delikatnie wspieraj go w realizacji zadania przez przypominanie o działaniu i dalsze rozmawianie o postępujących konkretach.

Krok 5: Postaw granice. Jeśli mimo podjęcia powyższych kroków malkontent nie obrał konstruktywnego kierunku działań, wycofaj się. W zależności od rodzaju relacji – zareaguj. Jeżeli jesteś jego przełożoną, powiedz: „Nie chcesz rozmawiać o rozwiązaniach, twój wybór. Nie chcę już słyszeć twojego narzekania i nie zgadzam się, żebyś rozpraszał nim innych. Jeśli się to będzie powtarzało, to…”. W przypadku współpracownika lub przyjaciela zastosuj komunikat typu: „Nie ma sensu narzekać. Jeśli będziesz chciał porozmawiać o rozwiązaniach, moje drzwi są otwarte”. Nie pozwól wciągnąć się malkontentowi z powrotem w błędne koło narzekań. W razie nacisku z jego strony, po prostu odejdź.

Joanna Godecka: life coach, praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »