Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 czerwca 2015 in Psychologia by Ewa-Nowak

Jak postępować z nieposłusznym dzieckiem?

Ekspertka SENSu - Ewa Nowak podaje kilka rad rodzicom nieposłusznych dzieci.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Zamiast karania

Zapobiegliwość. Czyli uniemożliwienie dziecku zrobienia czegoś niewłaściwego: izolowanie od przedmiotów, z którymi nie powinno mieć kontaktu, niepozostawianie bez opieki, przeciwdziałanie nudzie i frustracji. Nie chcesz, żeby dziecko obudziło młodsze rodzeństwo? Nie daj mu do tego okazji.

Uprzedzanie faktów. Czyli nauka właściwego zachowania. Wygospodaruj czas i naucz dziecko cichego zamykania drzwi, szeptu, bezszelestnego odkładania przedmiotów. Nie chodzi o przećwiczenie, jak ma wykonywać dane czynności.

Tworzenie więzi. Wspólne spędzanie czasu, ale w sposób dla dziecka satysfakcjonujący. Niektórzy rodzice chcieliby, żeby małe dziecko było cicho, a oni mogli siedzieć przy laptopie. To nie jest wspólne spędzanie czasu! W takiej sytuacji dziecko nie widzi powodu, dlaczego ma robić to, na czym tobie zależy.

Pomoc w zaspokojeniu potrzeb. Dziecko, które zachowuje się „niewłaściwie”, albo nie ma pojęcia, że robi coś złego, albo rozpaczliwie walczy o uwagę rodzica. Gdy ma dobrą relację z rodzicem, zrobi wszystko, żeby jej nie popsuć.

Pozytywne myślenie. Jeśli wracasz z pracy i myślisz: „No, ciekawe, co ona znów dziś zmalowała”, to możesz mieć pewność, że córka coś zbroiła i będziesz miała powód, żeby ją ukarać. Nie programuj się na mamę dziecka, które sprawia problemy.

Cierpliwe powtarzanie. Błędem jest myślenie, że skoro raz się dziecku coś powiedziało, to już można od niego tego wymagać. To mrzonka. Z dzieckiem trzeba rozmawiać. Bywa, że na jeden i ten sam temat trzeba odbyć 20 identycznych rozmów. Nie ma przecież nic ważniejszego niż to, żeby własne dziecko wychować na szczęśliwego człowieka.

Nie ma takiej możliwości, żeby dziecko zachowywało się zawsze tak, jak my sobie tego życzymy. To odrębny człowiek, myślący po swojemu i realizujący swoje potrzeby. Dlatego zapomnijmy o słowie „kara” i zamieńmy je na „zrozumienie”.

Ewa Nowak pedagog, terapeutka, autorka książek dla dzieci i młodzieży


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI