Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

strata bliskiej osoby
123rf.com
31 października 2014 in Psychologia, Zrozumieć siebie by Joanna Godecka

Jak przeżyć stratę bliskiej osoby?

Czy zauważyliście, że im bardziej cywilizowane społeczeństwo, tym bardziej ludzie wstydzą się swoich łez? Gdyby ktoś z całkiem odmiennej kultury chciał opisać naszą ceremonię pogrzebową, opisałby grupę bardzo smutnych osób ze spuszczonymi głowami, które wiele energii wkładają w to, aby zamaskować emocje. Czy takie przeżywanie żałoby jest dobre dla nas?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W Internecie  znajdziecie wiele porad typu „Jak powstrzymać płacz na pogrzebie”. Ci, którym się to nie udaje, ronią łzy ukradkowo, zakładają ciemne okulary, udają, że coś wpadło im do oka, słowem – traktują okazanie żalu jak wstydliwe, publiczne rozklejanie się. A z drugiej strony podchodzimy bardzo restrykcyjnie do zewnętrznych oznak żałoby. Gdy ktoś (według społecznych standardów) zbyt szybko zapomina o zmarłym, chodzi w kolorowych ubraniach, nawiązuje nowy związek lub wygląda na wyluzowanego i radosnego, zarzuca mu się powierzchowność, brak uczuć wyższych. To ogromny paradoks współczesnej kultury.

A oto inny obrazek. Istnieją społeczeństwa, w których żałobnicy nie kryją swojego smutku i do woli zalewają się łzami. Nie czują zażenowania z powodu zaczerwienionych oczu, nie próbują ukradkiem ocierać łez. Ta wspólna celebracja jest czymś oczywistym. Po kilku dniach nieskrępowanego wyrażania emocji, przychodzi spokój, pojawia się uśmiech. Życie toczy się dalej.

Przyjmuje się, że żałoba trwa średnio około roku i ma swój przewidywalny cykl. Najpierw pojawia się szok i negacja, potem pozory spokoju i opanowania, następnie bunt, złość i w końcu pustka. Osobie, która doświadczyła straty, doradza się, jak radzić sobie z bólem. Część tych rad polega na szukaniu antidotum, ucieczce od ponurych myśli, a czasem nawet przepisuje się receptę.  Czy takie podejście jest zgodne z konstrukcją człowieka?

Na początku września gościłam słynnego nowozelandzkiego psychologa Colina P. Sissona, autora światowego bestselleru „Wewnętrzne Przebudzenie”. Uczestniczyłam też w prowadzonych przez niego warsztatach „Mistrzostwo Siebie”. Były to zajęcia dla tych, którzy pragną poczuć swą moc wynikającą z autentycznego przeżywania, chcą być obecni w swoim życiu zamiast przed nim uciekać.

Rozmawialiśmy o rozstaniach. O tym, że jeśli kochamy prawdziwie i kogoś, i siebie, i jeśli przeżywamy życie takim, jakim ono jest, a nie „siedzimy we własnej głowie”, filtrując rzeczywistość przez system własnych przekonań i uprzedzeń – jesteśmy gotowi pozwolić odejść tym, których kochamy. Miłość jest naszą preferencją nie uzależnieniem. Ten rodzaj miłości pozwala powiedzieć komuś: „Kocham cię i chciałbym, abyśmy byli razem. Jeśli jednak musisz odejść, rozumiem”. To miłość a nie poczucie własności.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI