Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 lipca 2014 in Psychologia by redakcja

Jak realizować ważne plany?

Ponad dwie trzecie Polaków odkłada realizację ważnych planów na później, a najczęstszym powodem jest brak środków finansowych −-wynika z badania „Barometr ING: Realizujemy czy snujemy” przeprowadzonego przez TNS Polska. Brakuje nam pieniędzy i czasu, ale wolimy działać niż narzekać! Jak wziąć sprawy w swoje ręce i dopiąć swego radzi trener motywacji Jacek Walkiewicz.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zacznij od osobistej deklaracji: koniec z wymówkami, nie snuję, realizuję! Zaufaj sobie. Pamiętaj że twoje życie jest świadectwem twoich przekonań i kiedy je zmienisz również może zmienić się twoje życie. Twoje przekonania mogą cię wspierać w drodze do realizacji życiowych planów. Zaufanie do siebie ciągle jest podstawą podjęcia tych wyzwań.

Rozwijaj się! Pamiętaj że nie jesteś „jednowymiarowy”. Co najmniej w czterech sferach możesz realizować swoje plany. W sferze osobistej zadbaj o swoje pasje, o swój rozwój, o swoje zdrowie, o siebie samego. To ten czas kiedy robisz coś tylko dla siebie. W sferze rodzinnej zadbaj o najbliższych, o relacje z nimi, o szeroko rozumiany „dom”, o realizację wspólnych rodzinnych marzeń. W sferze społecznej pamiętaj że żyjesz w jakimś konkretnym  środowisku społecznym. I dlatego zadbaj o relacje z tymi którzy również w nim żyją i spotykasz ich we wspólnej przestrzeni takiej jak wspólne miejsce zamieszkania. W tej społecznej sferze są również twoi przyjaciele, znajomi. Dbaj o te kontakty, rozwijaj je.

Wróć do swoich najskrytszych marzeń i planów.Do tych swoich pragnień, często ukrytych przed innymi z lęku przed ich oceną. Wybierz te na których teraz najbardziej ci zależy, które są twoje a nie narzucone i zamień je na konkretne cele do realizacji. Zapisz w komputerze, telefonie czy na kartce. Możesz je aktualizować bo przecież życie jest procesem dynamicznym i twoje plany też mogą się ciągle rozwijać, ewoluować.

Miej cel! Zaczynaj z wizją końca tego co chcesz osiągnąć. Im cele które będziesz realizował będą dla ciebie ważniejsze, tym większą wyzwolisz w sobie odwagę do ich realizacji. Miej te cele gdzieś przed oczami każdego dnia. Nie zapominaj o nich bo jak mówi Brian Tracy: to co robimy każdego dnia albo nas przybliża do realizacji życiowych planów albo nie. Sukces to mieć to co się chce, więc to ty decydujesz, które cele są dla ciebie ważne i zrealizowanie których uznasz za swój życiowy sukces. Nie porównuj się z innymi.

Nie poddawaj się! Kiedy napotkasz problem, wpadniesz w „dołek” pamiętaj że celem jest jak najszybciej z niego wyjść, znaleźć rozwiązanie i podążać dalej. Nie traktuj przeszkód jako wymówki do wycofania się. Nie rezygnuj w połowie drogi. Być może będziesz potrzebował wsparcia i niezbędnych środków. Nie boj się ich poszukać i o nie poprosić. Dam radę nie oznacza że wszystko musisz zrobić sam.

Bądź cierpliwy! Rozwijaj również nawyk cierpliwości bo tylko dzięki niej będziesz mógł wytrwać a potem być z tego dumny. Nie zrażaj się kiedy nie będziesz widzieć szybkich efektów albo kiedy część uschnie. Ważne: Pamiętaj że to ty zrobiłeś a nie tobie się udało.

Działaj! Zacznij działać, podejmuj decyzje i ciesz się odpowiedzialnością za swoje życie. Pamiętaj że brak pieniędzy, brak czasu, brak wytrwałości to tylko wymówki które należy pokonać tak jak się pokonuje kolejne etapy maratonu. Satysfakcja płynie z trudu i wysiłku i jak zapewne wiesz,  jest  wielką nagrodą za to że wytrwaliśmy w drodze do celu. Nie snuj tylko realizuj. Dopnij swego!

*Ekspert Jacek Walkiewicz, ekspert ING, trener motywacji, inspirujący mówca, autor książek „Pełna MOC życia” i „Pełna moc możliwości”, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Ceniony za energetyczny i pełen humoru styl prowadzenia szkoleń i wykładów. W ciągu 20 lat wzięło w nich udział ponad 30.000 słuchaczy. Od 10 lat specjalizuje się w szkoleniach z rozwoju umiejętności osobistych i zawodowych. Swoją wiedzę czerpie z własnych doświadczeń, ze spotkań z mentorami oraz cyklicznych.

Mat.prasowe

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI