1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak rozwijać talenty u najmłodszych?

Rodzice nie zawsze potrafią umiejętnie i w odpowiednim czasie zauważyć wyjątkowe umiejętności swoich pociech. Czym się kierować, żeby nie przeoczyć zdolności dziecka i jak je wpierać?

Zdaniem psychologów wiele talentów można rozpoznać już około 5-6 roku życia, ale kluczem jest wnikliwa obserwacja dziecka i jego świata. Marzena Witczak, psycholog dziecięca, prowadząca warsztaty coachingowe dla rodziców zaznacza, że zanim odkryjemy wyjątkowe umiejętności naszych podopiecznych, warto się pochylić nad ich zainteresowaniami:

„Rodzice często traktują pasje swoich dzieci, jak zabawę lub chwilową fascynację, która może pochodzić z tego, że wokół panuje moda na taniec, gotowanie czy śpiew. Dzieci ulegają modzie a potem nagle pasja mija. Nie należy się tym zrażać, nie należy się niecierpliwić, tylko za każdym razem podchodzić z zapałem i entuzjazmem. Już samo kibicowanie to doskonały moment, by budować i umacniać samoocenę dziecka, pokazać mu, że jego głos, marzenia mają siłę”.

Wsparcie talentu dziecka może mu pomóc osiągnąć sukces, ale nie wygrana powinna być najważniejsza. Cechy, które rozwiną się u dziecka w czasie, kiedy jest wspierane przez rodziców będą procentować i wpłyną na jego charakter. Akceptacja wyborów malucha da mu poczucie, że jest słuchany, a jego głos nie jest ignorowany. Doping z kolei pozwoli dostrzec w rodzicach największych kibiców, bez względu na to, czy chodzi o sport, muzykę czy zdolności plastyczne. Marka Barbie® zachęca wszystkie maluchy do wiary we własne umiejętności i pokazywania swoich talentów w konkursie „Głos ma siłę”.

Oto 5 rad dla rodziców: 1. Obserwuj co najczęściej lubi robić Twoje dziecko – jak i czym się lubi bawić? Poprzez zabawę można zaobserwować, co najlepiej i najłatwiej wychodzi Twojemu dziecku. 2. Rozsądnie zachęcaj – dziecko ma wiele możliwości, by rozwijać swój talent. Zapisz je na dodatkowe zajęcia: dopinguj w eksperymentowaniu, poszukiwaniu i próbowaniu sił w różnych konkursach. Nic na siłę. Nie zmuszaj, jeśli tego nie chce. 3. Słuchaj innych – posłuchaj, co mówi o Twoim dziecku osoba z zewnątrz np. nauczycielka, trener czy przedszkolanka. Często to oni pierwsi dostrzegają talent u malucha. Wybitne zdolności dziecka najłatwiej zauważyć, obserwując je na tle rówieśników. 4. Mądra rywalizacja i niepowodzenia – wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do błędu. Sukcesem nie musi być wygrana, ale udział w konkursach. Przypominaj, że nie należy rywalizować za wszelką cenę. Chwal konkretne umiejętności zamiast wyrażać ogólne pochwały np. „Jesteś najlepszy”. 5. Głos ma siłę – słuchaj, co mówi i o czym marzy Twoje dziecko.

mat. www.barbie.com/konkurs

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze