Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

dzieci_bawia_sie_na_ulicy
26 września 2015 in Psychologia by redakcja

Jak rozwijać talenty u najmłodszych?

Rodzice nie zawsze potrafią umiejętnie i w odpowiednim czasie zauważyć wyjątkowe umiejętności swoich pociech. Czym się kierować, żeby nie przeoczyć zdolności dziecka i jak je wpierać?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zdaniem psychologów wiele talentów można rozpoznać już około 5-6 roku życia, ale kluczem jest wnikliwa obserwacja dziecka i jego świata. Marzena Witczak, psycholog dziecięca, prowadząca warsztaty coachingowe dla rodziców zaznacza, że zanim odkryjemy wyjątkowe umiejętności naszych podopiecznych, warto się pochylić nad ich zainteresowaniami:

„Rodzice często traktują pasje swoich dzieci, jak zabawę lub chwilową fascynację, która może pochodzić z tego, że wokół panuje moda na taniec, gotowanie czy śpiew. Dzieci ulegają modzie a potem nagle pasja mija. Nie należy się tym zrażać, nie należy się niecierpliwić, tylko za każdym razem podchodzić z zapałem i entuzjazmem. Już samo kibicowanie to doskonały moment, by budować i umacniać samoocenę dziecka, pokazać mu, że jego głos, marzenia mają siłę”.

Wsparcie talentu dziecka może mu pomóc osiągnąć sukces, ale nie wygrana powinna być najważniejsza. Cechy, które rozwiną się u dziecka w czasie, kiedy jest wspierane przez rodziców będą procentować i wpłyną na jego charakter. Akceptacja wyborów malucha da mu poczucie, że jest słuchany, a jego głos nie jest ignorowany. Doping z kolei pozwoli dostrzec w rodzicach największych kibiców, bez względu na to, czy chodzi o sport, muzykę czy zdolności plastyczne. Marka Barbie® zachęca wszystkie maluchy do wiary we własne umiejętności i pokazywania swoich talentów w konkursie „Głos ma siłę”.

Oto 5 rad dla rodziców:
1. Obserwuj co najczęściej lubi robić Twoje dziecko – jak i czym się lubi bawić? Poprzez zabawę można zaobserwować, co najlepiej i najłatwiej wychodzi Twojemu dziecku.
2. Rozsądnie zachęcaj – dziecko ma wiele możliwości, by rozwijać swój talent. Zapisz je na dodatkowe zajęcia: dopinguj w eksperymentowaniu, poszukiwaniu i próbowaniu sił w różnych konkursach. Nic na siłę. Nie zmuszaj, jeśli tego nie chce.
3. Słuchaj innych – posłuchaj, co mówi o Twoim dziecku osoba z zewnątrz np. nauczycielka, trener czy przedszkolanka. Często to oni pierwsi dostrzegają talent u malucha. Wybitne zdolności dziecka najłatwiej zauważyć, obserwując je na tle rówieśników.
4. Mądra rywalizacja i niepowodzenia – wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do błędu. Sukcesem nie musi być wygrana, ale udział w konkursach. Przypominaj, że nie należy rywalizować za wszelką cenę. Chwal konkretne umiejętności zamiast wyrażać ogólne pochwały np. „Jesteś najlepszy”.
5. Głos ma siłę – słuchaj, co mówi i o czym marzy Twoje dziecko.

mat. www.barbie.com/konkurs


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI