Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 października 2015 in Psychologia by Joanna Olekszyk

Jak usprawnić pracę mózgu?

Chętnie korzystamy z osiągnięć techniki, a coraz rzadziej z potęgi własnego umysłu. Zapominamy, że w każdym z nas jest zalążek geniuszu. Jak twierdzi prof. Tony Buzan, aby go rozwinąć i polepszyć jakość swojego życia, warto choć raz w roku nauczyć się czegoś nowego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kto z was narzeka na współczesny zalew informacji? – pyta Tony Buzan podczas seminarium w ramach konferencji TEDx. Wszyscy podnoszą rękę. Robi to zresztą sam Tony Buzan, dziś już 73-letni światowy ekspert w sprawach mózgu i metod uczenia się. – To największa bolączka naszych czasów, nazywanych erą nauki i technologii – tłumaczy. – Okazuje się, że aby zarządzać informacją, musimy najpierw nauczyć się zarządzać ludzkim mózgiem.

A to jest możliwe tylko dzięki poznaniu zasad jego funkcjonowania, czym Tony Buzan zajmuje się już ponad 40 lat (polecam odcinki dziś już mocno oldschoolowego programu popularnonaukowego „Use your head”, w którym w latach 70. odkrywał potęgę ludzkiego umysłu). – Umysł jest najbardziej skomplikowanym i tajemniczym narzędziem na świecie. W sekundę potrafi skojarzyć obrazy czy słowa, co nie udaje się najszybszym komputerom – twierdzi prof. Buzan. Poza tym w odróżnieniu od nawet najbardziej wyspecjalizowanych sprzętów pamięć naszego mózgu nigdy się nie zapełnia. Im więcej się uczymy, tym jeszcze więcej jesteśmy w stanie się nauczyć. – Mówi się, że zdolność uczenia się zmniejsza się z wiekiem. Zgadzam, się, to normalne, ale nie naturalne. Naturą mózgu jest bowiem ciągle działać na największych obrotach – dodaje.

Mózg ma nieograniczoną moc, jeśli jest odpowiednio stymulowany. A to znaczy, że aby w pełni z niego korzystać, powinniśmy pobudzać jednocześnie obie jego półkule. Prawą, która posługuje się wyobraźnią, obrazami, kolorami, muzyką i trójwymiarowością. I lewą, która stawia na logikę, słowa, liczby oraz analizę. Jeśli zatem chcesz czegoś się naprawdę nauczyć, zgłębić, zapamiętać i wykorzystywać w życiu, musisz dostarczać pracy wszystkim swoim zmysłom. Mózg – odpowiednio „karmiony” – potrafi się odwdzięczyć dobrą pamięcią, kreatywnością i rozwiązać niejeden problem.

Jak zrewolucjonizować swoje myślenie o myśleniu? Przeczytaj wywiad z Tonym Buzanem!


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI