Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

15 kwietnia 2015 in Psychologia by agnieszka-gortatowicz

Jak uwierzyć w siebie? – Trening Jaguara

Polowanie na samoakceptację: „Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele” - Jak sam tytuł wskazuje – nie jest to książka do czytania. To podręcznik. Ćwiczenia na pewność siebie. Zdaniem Dagmary Gmitrzak Jaguar może być naszym guru, jeśli chodzi o poczucie własnej wartości i realizację celów. Ma kilka takich cech (rzeczywiście albo tylko mu je przypisaliśmy), których możemy mu pozazdrościć. Na przykład? „Jest mistrzem poruszania się w ciemności. Patrząc z perspektywy psychologicznej – ciemność symbolizuje naszą podświadomość, która na co dzień jest niedostępna” – pisze Gmitrzak. – „Jaguar zaprasza w podróż po mrokach własnej psychiki”.

TRENING_JAGUARA_OKLADKA_FINALBohaterem pani książki jest Jaguar. Które z jego cech panią osobiście uwiodły na tyle, że postanowiła pani przedstawić go czytelnikom?

Pierwszy raz zetknęłam się z symboliką jaguara podczas spotkań z szamanami z Dominikany, Meksyku i Gwatemali. Zaintrygowała mnie uniwersalna symbolika tego zwierzęcia, a przede wszystkim takie aspekty, jak: pewność siebie, wewnętrzna moc, realizacja celów, odwaga, dzikość, intuicja i skok w nieznane. Pewnego dnia przyszła do mnie wyraźna wizja książki, której przewodnikiem będzie właśnie Jaguar. Zanim ją napisałam, przez półtora roku studiowałam dalej jego symbolikę i pracowałam z aspektami, które on reprezentuje.

Kiedy ostatnio musiała pani skorzystać z przewodnictwa Jaguara?

Jaguar uczy mnie cierpliwości, która jest moją słabą stroną. W życiu jestem wytrwała, jeśli chodzi o realizację celów, ale również niecierpliwa. Podoba mi się, jak rzeczy szybko się toczą, a sprawy załatwiają. Lubię życiowy ruch. Jaguar mi przypomina: jest czas bezruchu, czyli niedziałania, i czas ruchu. To mistrz działania w odpowiednim momencie. Uczy mnie też większej akceptacji dla życiowych zmian, dla nieznanego, które po prostu się wydarza, także puszczenia kontroli i celebrowania życia tu i teraz. Jest mistrzem poruszania się w ciemności i przekształcania lęku w moc. A kiedy obudzimy tę moc, stajemy się wewnętrznie wolni.

W jaki sposób Jaguar może pomóc w związkach z ludźmi? Sam jest samotnikiem…

Jest samotnikiem i lubi kontakt ze sobą. Właśnie dlatego może być wspaniałym nauczycielem samoakceptacji, pokazuje bowiem, jak się zaprzyjaźnić z samym sobą i docenić atuty swojej osobowości. Daje lekcje poczucia własnej wartości i godności. Uczy, jak pozostać wolnym w relacjach z innym, jak utrzymać swoją wewnętrzną moc, mając otwarte serce. Przypomina również o naszym pięknie wewnętrznym i zewnętrznym. Jaguar symbolizuje również nasze połączenie z planetą – Matką Ziemią. Uczy szacunku dla tajemnicy życia. Warto korzystać z jego przewodnictwa.

FOTO33
Dagmara Gmitrzak
trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka holistyczna, dziennikarka. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, sesje indywidualne oraz szkolenia dla firm w Polsce i za granicą. Jest autorką sześciu książek (m.in. „Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele”, Sensus 2014).


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI