Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak zmienić marzenia w cele?

123rf.com
23 lipca 2016 in Psychologia by redakcja
Sukces jest determinowany nie przez wiek, a nasz sposób myślenia. Jak nauczyć się motywować samą siebie? Oto 5 sposobów na samorealizację.

Zacznij żyć tu i teraz
Nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałaś wolny weekend? Nieustannie gonisz między pracą a domem? Zrób sobie przerwę. Pójdź na spacer do lasu. Zobacz, jak pięknie jest dookoła. Wyłącz komputer, telewizor oraz telefon chociaż na kilka godzin. Pozwól sobie pobyć z bliskimi albo zajmij się tylko sobą. Wycisz się i wsłuchaj w potrzeby ciała. Nie pozwól, by dopadła cię rutyna i znudzenie. Czy pamiętasz, o czym marzyłaś jako dziecko, nastolatka lub dorosła kobieta? Ile z tych rzeczy udało spełniło się? Najwyższa pora zacząć działać. To twój czas!

Poznaj swoje mocne strony i słabości
Wyobraź sobie, że przyjaciółka poprosi cię o pomoc w określeniu jej wad i zalet. Co wtedy robisz? Zapewne już po kilku minutach wymieniasz całą ich listę – zwłaszcza zalet. A co, jeśli postanowisz zrobić to samo ze sobą? Prawdopodobnie na liście będą głównie twoje wady. Co z tym zrobić? Okazuje się, że nie tylko szczera rozmowa z bliską osobą pomoże ci odkryć swoje mocne i słabe strony. Potrzebujesz także szczerego i świadomego dialogu z samą sobą. Zapytaj siebie, czego chcesz w życiu, co sprawia ci przyjemność, co pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Nie unikaj też trudnych pytań. Odpowiedz na pytania: czy to, co robię jest zgodne z moimi uczuciami, co mnie boli, onieśmiela lub przeraża – poznanie takich emocji gra naprawdę ważną rolę w określaniu własnej osobowości. Jeżeli będzie ci łatwiej zapisać mocne i słabe strony – zrób to. Analizuj niepowodzenia, wyciągaj wnioski i przede wszystkim nagradzaj siebie za przełamywanie kolejnych barier.

Zamień problemy na wyzwania
Pozytywne myślenie to podstawa. Jeżeli więc w sytuacji niepowodzenia od razu załamiesz ręce zamiast zacząć działać, nie dziw się, że stracisz motywację. Nie dostałaś podwyżki i jesteś nieustannie niezadowolona ze swojego stanowiska? Zapytaj siebie, czy robisz coś, żeby zmienić sytuację? Możesz przecież przestać narzekać i zacząć szukać nowej pracy. Małe kroki prowadzą do dużych zmian. Jeśli ciągle porównujesz siebie z innymi, nie oczekuj, że będziesz szczęśliwa. Jeżeli już musisz to robić, to działaj konstruktywnie. Zastanów się, jaka byłaś w przeszłości i powiedz sobie: kiedyś nie poszłabym na kurs stylizacji fryzur, dziś jednak mam więcej pewności siebie i zrobię to. Nie pozwól, żeby problemy zabierały ci energię potrzebną do zmian.

Zrób plan
Krótko- i długoterminowy. Jeżeli marzenia pozostają tylko w głowie, łatwo o nich zapomnieć w natłoku codziennych obowiązków. Zacznij zatem od małych kroków. Rób plany najpierw na tydzień, potem miesiąc, pół roku i w końcu na rok. Zapisuj nie tylko rzeczy do wykonania w pracy czy w domu. Twoje marzenia staną się celami do zrealizowania pod warunkiem, że odważysz się je nazwać. Wiele osób rozpisuje sobie na kartkach to, co chcą osiągnąć i wiesza te zapiski w widocznym miejscu – przy łóżku, lustrze lub nad biurkiem. Warto to zrobić, ponieważ każdego dnia będziesz przypominać sobie spisane cele i tym samym motywować się do myślenia, co zrobić, żeby je spełnić. A w końcu po prostu do działania.

Podejmij działanie
Amerykański pisarz i prekursor literatury osobistego sukcesu Napoleon Hill powiedział, że cel to marzenie z datą realizacji. Dlatego, gdy już ustalisz, jakie masz marzenia, przestań tracić czasu na odkładanie ich w nieskończoność. Do odważnych i aktywnych świat należy! Jeśli myślisz, że jakieś marzenie jest nie do osiągniecia, podziel je na mniejsze –jak tort urodzinowy. Takie cele to łatwiejsze zadania do wykonania.

Porady, jak zmienić marzenia w cele, przygotowała firma Optima.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI