Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

20 listopada 2014 in Psychologia by Joanna Olekszyk

Jak zostać kobietą sukcesu

Frankel i Frohlinger grzecznej dziewczynce przeciwstawiają kobietę sukcesu, czyli kobietę, która nauczyła się, jak zyskać szacunek, na jaki zasługuje, nie narażając się przy tym na etykietkę „wrednej suki”. Lubią powtarzać, że kobiety sukcesu opanowały sztukę mówienia innym, by poszli do diabła, w taki sposób, że ci cieszą się na podróż w nieznane. I podają kilka przydatnych wskazówek:

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

fot.123rf

NADEPNIJ NA LINIĘ. Chyba większość z nas zna zabawę z dzieciństwa polegającą na tym, by przejść przez chodnik tak, aby nie nadepnąć na linie między płytami. Co więcej, wiele osób bawi się tak także w dorosłym życiu. Tak jak wierzą, że jeśli stłuką lustro, czeka ich siedem lat nieszczęścia, a jeśli nastąpią na płytę, wydarzy się coś niemiłego – tak też wierzą np., że jeśli wyrażą gniew, spotka się to z dezaprobatą. Dlatego też tłumią emocje, a swoje decyzje uzależniają od czynników zewnętrznych. Autorki „Grzecznych dziewczynek…” przekonują, by nie bać się nadepnąć na linię swoich przekonań. Ale najpierw trzeba je sobie uświadomić. Potem zastanowić się, co najgorszego może się stać, jeśli się im przeciwstawimy, i ocenić, na ile jest to naprawdę realne.

NIE WSZYSTKO NARAZ. Nie wprowadzaj zmian od razu we wszystkich dziedzinach. Rób to krok po kroku. Jeśli masz problem z tym, by forsować swoje zdanie w związku, najpierw spróbuj poćwiczyć większą asertywność w drobnych kwestiach, np. ucz się mówić „nie”, odmawiając kasjerce, która pyta, czy nie chcesz kupić jeszcze czegoś z oferty specjalnej.

NIE WSZYSTKIE ZWIĄZKI SĄ RÓWNE. Błędem grzecznych dziewczynek jest pogląd, że każda relacja w ich życiu jest tak samo ważna. Ale przecież nie musisz poświęcać tyle samo czasu sąsiadowi, co swojej koleżance z pracy. Podobnie rzecz się ma w kwestii zakupów. Tu panuje zasada, że im krótszy czas transakcji, tym mniej ważne jest budowanie relacji. Jeśli zbyt dużo czasu poświęcasz sprzedawcy szalików, którego nigdy więcej nie spotkasz, sprawiasz wrażenie frajerki, którą łatwo wykorzystać.

ODEJDŹ, PÓKI CZAS. Zdaniem Frankel i Frohlinger, trudno nam jest zakończyć zwłaszcza te związki, w które zainwestowałyśmy dużo czasu i energii. Kobiety sukcesu jednak pielęgnują związki tylko tak długo, jak długo opierają się one na wzajemności. Nie czekają, aż się to zmieni, bo wiedzą, że nadzieja to żadna strategia.

WYKORZYSTUJ CISZĘ. Kiedy czujesz, że ktoś na ciebie zbytnio naciska w jakiejś sprawie, w którą nie chcesz się zaangażować, po prostu nie odpowiadaj. Albo powiedz, że chciałabyś to sobie przemyśleć.

STAŃ SIĘ BARDZIEJ GRUBOSKÓRNA. Grzeczne dziewczynki nie lubią sprawiać innym zawodu, ale to czasem nieuniknione, gdy oczekiwania innych są nieuzasadnione lub stanowią przekroczenie granic. Twoim obowiązkiem nie jest opiekowanie się innymi dorosłymi ludźmi, tylko sobą.

INFORMUJ INNYCH O KONSEKWENCJACH ICH ZACHOWANIA. Jeśli twoja koleżanka nagminnie pali w twoim towarzystwie, czego nie znosisz, zapowiedz jej, jak się zachowasz, jeśli jeszcze raz to zrobi, np. „Czuję się niekomfortowo, kiedy palisz w mojej obecności. Następnym razem kiedy to zrobisz, wyjdę z pokoju lub zmienię stolik w restauracji”.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI