Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
20 lutego 2015 in Psychologia by Aleksandra Nowakowska

Jak zostać współczesnym Buddą? – rozwijanie ważnych cech

Spokojny umysł to jedno. Warto skupić się też na rozwijaniu konkretnych cech, takich jak łagodność czy współczucie. Po co? By żyć bez lęku i stresu. Pomogą nam w tym cztery zwierzęta reprezentujące cztery godności Szambali.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Buddyzm do pasma stresu, jakim jest życie, może wnieść wolność. Przede wszystkim od własnych myśli i rozhuśtanych emocji. Zaawansowany i dojrzały duchowo buddysta zamiast rozedrganiem emanuje niezmąconym spokojem wewnętrznym, nie zazdrości, a każdemu dobrze życzy, kocha bezgranicznie, nie uprawiając relacyjnych gierek, ma w sobie ufność w wyższy porządek rzeczy i potrafi działać, nie działając. I co najważniejsze, jest wolny od dualizmu – gra w dobro i zło go nie obowiązuje, wzbił się bowiem ponad prawo karmy, które mówi, że „co się polepszy, to się popieprzy” i że „kij ma dwa końce”. Jego tak naprawdę niewiele wzrusza, jest ponad bólem i ponad ziemskimi ekscytacjami. Jest obserwatorem życia, łagodnie i bezstresowo płynie, poddając się jego nurtowi. Nie traci przy tym poczucia humoru oraz potrafi wpaść w niemy zachwyt.

Brzmi zachęcająco, ale przecież ty raczej nie masz możliwości wygospodarowania w swoim grafiku kilku miesięcy, żeby medytować pod drzewem Bodhi w celu doznania oświecenia. Tego doświadczył Budda, ale on nie był bóstwem, był człowiekiem, miał żonę, syna. Skracając jego imię, nazywano go zapewne Sid. W pewnym sensie był podobny do ciebie. Miał w sobie determinację, by szukać mistrzów, rozkładać swoją psychikę na czynniki pierwsze, głodować, medytować. A wszystko to doprowadziło go do ostatecznego wniosku, że otaczający nas świat jest iluzją. I że nie ma powodu, żeby się tak bardzo napinać. Można poddać się i kochać. Możesz zatem żyć pełnią i być wolna od przywiązania do życia. My, dzisiaj, możemy czerpać z doświadczeń Buddy i jego uczniów.

Cztery godności Szambali

W tradycyjnym buddyzmie tybetańskim występują cztery mityczne i niemityczne zwierzęta, które reprezentują różne aspekty naszej nauki w obszarze mądrości i współczucia. Są to: tygrys, lew śnieżny, garuda (pół ptak, pół człowiek) oraz smok. Nazywane są czterema godnościami Szambali i dysponują znaczącą siłą. Co mają wspólnego z tobą? Tutaj? Dzisiaj? Niosą praktyczną naukę buddyzmu. Nie musisz rujnować swojego życia, by zaczynać wszystko od początku, możesz swoją codzienność, swoje pasje i ambicje pogodzić z rozwijaniem w sobie cech tych zwierząt.

1. Tygrys i ścieżka Hinajany

Tygrys reprezentuje proces brania się w garść, to ścieżka konsekwentnej pracy z własnym umysłem. To zwierzę nieustannie praktykuje uważną obecność, by przebudzić się na to, co jest w nim. Uczy samopoznania. Symbolizuje trzy cechy: wnikliwość, łagodność i precyzję.

Wnikliwość potrzebna jest tygrysowi, żeby żyć w dżungli. Jest ostrożny, a przy tym pełen gracji i opanowania. Zanim przystąpi do działania, zbiera wszystkie potrzebne informacje. Stara się przewidzieć skutki. I dla nas byłoby dobre, żebyśmy wiedzieli, że otwieramy paczkę czekoladowych wafelków lub nalewamy sobie kieliszek wina w momencie frustracji lub strachu. Odrobina wnikliwości pomoże nam dogłębnie poznać mechanizmy zachowań, które oddzielają nas od czucia, wpędzając w destrukcyjne nawyki, a stan uważnej obecności rozciągnąć na cały dzień, nie tylko na czas medytacji.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI