Jak zostać współczesnym Buddą? – rozwijanie ważnych cech

fot.123rf

Spokojny umysł to jedno. Warto skupić się też na rozwijaniu konkretnych cech, takich jak łagodność czy współczucie. Po co?
By żyć bez lęku i stresu. Pomogą nam w tym cztery zwierzęta reprezentujące cztery godności Szambali.

Buddyzm do pasma stresu, jakim jest życie, może wnieść wolność. Przede wszystkim od własnych myśli i rozhuśtanych emocji. Zaawansowany i dojrzały duchowo buddysta zamiast rozedrganiem emanuje niezmąconym spokojem wewnętrznym, nie zazdrości, a każdemu dobrze życzy, kocha bezgranicznie, nie uprawiając relacyjnych gierek, ma w sobie ufność w wyższy porządek rzeczy i potrafi działać, nie działając. I co najważniejsze, jest wolny od dualizmu – gra w dobro i zło go nie obowiązuje, wzbił się bowiem ponad prawo karmy, które mówi, że „co się polepszy, to się popieprzy” i że „kij ma dwa końce”. Jego tak naprawdę niewiele wzrusza, jest ponad bólem i ponad ziemskimi ekscytacjami. Jest obserwatorem życia, łagodnie i bezstresowo płynie, poddając się jego nurtowi. Nie traci przy tym poczucia humoru oraz potrafi wpaść w niemy zachwyt.

reklama

Brzmi zachęcająco, ale przecież ty raczej nie masz możliwości wygospodarowania w swoim grafiku kilku miesięcy, żeby medytować pod drzewem Bodhi w celu doznania oświecenia. Tego doświadczył Budda, ale on nie był bóstwem, był człowiekiem, miał żonę, syna. Skracając jego imię, nazywano go zapewne Sid. W pewnym sensie był podobny do ciebie. Miał w sobie determinację, by szukać mistrzów, rozkładać swoją psychikę na czynniki pierwsze, głodować, medytować. A wszystko to doprowadziło go do ostatecznego wniosku, że otaczający nas świat jest iluzją. I że nie ma powodu, żeby się tak bardzo napinać. Można poddać się i kochać. Możesz zatem żyć pełnią i być wolna od przywiązania do życia. My, dzisiaj, możemy czerpać z doświadczeń Buddy i jego uczniów.

Cztery godności Szambali

W tradycyjnym buddyzmie tybetańskim występują cztery mityczne i niemityczne zwierzęta, które reprezentują różne aspekty naszej nauki w obszarze mądrości i współczucia. Są to: tygrys, lew śnieżny, garuda (pół ptak, pół człowiek) oraz smok. Nazywane są czterema godnościami Szambali i dysponują znaczącą siłą. Co mają wspólnego z tobą? Tutaj? Dzisiaj? Niosą praktyczną naukę buddyzmu. Nie musisz rujnować swojego życia, by zaczynać wszystko od początku, możesz swoją codzienność, swoje pasje i ambicje pogodzić z rozwijaniem w sobie cech tych zwierząt.

1. Tygrys i ścieżka Hinajany

Tygrys reprezentuje proces brania się w garść, to ścieżka konsekwentnej pracy z własnym umysłem. To zwierzę nieustannie praktykuje uważną obecność, by przebudzić się na to, co jest w nim. Uczy samopoznania. Symbolizuje trzy cechy: wnikliwość, łagodność i precyzję.

Wnikliwość potrzebna jest tygrysowi, żeby żyć w dżungli. Jest ostrożny, a przy tym pełen gracji i opanowania. Zanim przystąpi do działania, zbiera wszystkie potrzebne informacje. Stara się przewidzieć skutki. I dla nas byłoby dobre, żebyśmy wiedzieli, że otwieramy paczkę czekoladowych wafelków lub nalewamy sobie kieliszek wina w momencie frustracji lub strachu. Odrobina wnikliwości pomoże nam dogłębnie poznać mechanizmy zachowań, które oddzielają nas od czucia, wpędzając w destrukcyjne nawyki, a stan uważnej obecności rozciągnąć na cały dzień, nie tylko na czas medytacji.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »