1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w pracy? Co stymuluje automotywację i wpływa na radość życia? Czym są modele mentalne? Jak przebiegają procesy decyzyjne w umyśle człowieka? – to tylko niektóre z wyjątkowo ciekawych zagadnień poruszonych przez Charlesa Duhigga w jego najnowszej książce „Mądrzej szybciej lepiej. Sekret efektywności”.

Sam autor przyznaje, że inspiracją do napisania tej książki były dla niego przypadki osób, które w obszarze „efektywność, organizacja i planowanie” poruszały się znakomicie. Wydawało się prawie niemożliwym, że potrafią odnieść zawodowe sukcesy bez poświęcania pozostałych obszarów życia.

Czy zdarza Ci się, że siedzisz po godzinach w firmie i odpisujesz na zaległe maile? Jak w takich chwilach siebie postrzegasz – jako osobę pracującą, czy zapracowaną? Efektywną, czy z trudem nadążającą za wymaganiami szefa? Panującą nad swoim życiem, czy bez żadnej wizji rozwoju?

Są ludzie, którzy zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje. Ludzie, którym łatwo przychodzi tworzenie przyszłych scenariuszy i wybieranie tych najbardziej korzystnych. Co powoduje, że podejmują oni najwłaściwsze decyzje, które mają wpływ na przebieg ich życia?

„Żeby stać się lepszym prognostą – a tym samym nauczyć się podejmować trafniejsze decyzje – musimy umieć rozpoznać różnicę pomiędzy tym, co mamy nadzieję, że się zdarzy, a tym, co wydarzy się z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem.” Okazuje się więc, że pewne umiejętności, jak choćby wyobrażanie sobie przyszłości w kilku wersjach jednocześnie, można nabyć poprzez ćwiczenia. Zresztą książka Duhigga w ogóle inspiruje do tego, aby swój mózg zacząć wreszcie lepiej używać. Zamiast popadać w schematy myślowe, odkrywać jego potencjał i ćwiczyć nowe możliwości. Usprawniając nasze myślenie i postrzeganie nauczymy się w końcu rozpoznawać sytuacje, w których mamy do czynienia z prawdziwą efektywnością.

Teorie i dane naukowe w „Mądrzej szybciej lepiej” nie są przedstawione w suchej formie, ale poparte konkretnymi przykładami. Przez pryzmat ciekawych osób oraz ich historii, na przykładzie wybranych zjawisk – autor omawia zagadnienia związane z koncentracją, celami, pomysłowością, przyswajaniem informacji, czy też pracą zespołów. Miejscami książkę czyta się jak dobrą sensację, szczególnie wtedy, gdy obserwujemy pokerowe mistrzostwa świata z Annie Duke w roli głównej (kobieta, która rzuciła studia doktoranckie i została jedną z najlepszych zawodniczek na świecie) lub śledzimy lot 32 linii Qantas po poważnej awarii samolotu, gdzie kapitan Richard Champion de Crespigny dokonuje prawie „niemożliwego” sadzając samolot na pasie startowym. Wynikiem większości opisanych sukcesów jest nie tylko przygotowanie techniczne i merytoryczne, ale przede wszystkim mentalne. Przekonał się o tym chociażby jeden z bohaterów książki – Eric Quintanilla, który miał dość mało satysfakcjonującego życia i postanowił wstąpić do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Odpowiednio opracowane szkolenie umożliwiło mu zmianę sposobu rozumowania: okazało się, że jest w stanie robić rzeczy, które według niego znajdywały się poza zasięgiem jego możliwości. „Szkolenie, odbywające się dla około czterdziestu tysięcy rekrutów rocznie, odmienia życie milionom ludzi, którzy, podobnie jak Quintanilla, nie wiedzą, jak stymulować automotywację oraz poczucie niezależności, a co za tym idzie – skutecznie kierować własnym życiem”. Do obudzenia wewnętrznej siły i wewnętrznego poczucia kontroli niezbędne jest przekonanie, że to my decydujemy o własnym życiu, w związku z tym nie powinniśmy uchylać się od podejmowania decyzji, zarówno tych drobnych, codziennych jak i tych życiowych.

Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, a także na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, Charles Duhigg udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej. Omawia też szeroko temat pracy zespołowej. Często wydaje nam się, że o sile grupy decyduje jej skład, ale takie podejście jest jednak bardzo mylące. Zespół pracowniczy nie funkcjonuje dobrze, gdy jego członkowie nie czują się w nim komfortowo, nie czują przyzwolenia na popełnianie błędów czy swobodę wypowiedzi. Najlepsze wyniki, co potwierdzają badania grupy specjalistów Google, odnoszą te zespoły, które wypracowały sobie własne, korzystne dla wszystkich normy.

To książka nie tylko dla tych, którzy bezradnie stwierdzają, iż nie panują nad swoim życiem. To także poradnik dla ludzi sukcesu, którzy chcieliby zrealizować nieosiągalny dotąd cel!

Książka ukazała się 17 października 2016 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w „The New York Times” i autorem bestsellerowej książki Siła nawyku. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Mieszka na Brooklynie z żoną i dwójką dzieci. Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów „New York Times”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze