Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
18 września 2015 in Psychologia by redakcja

Jakie jest pokolenie digital natives?

Do grupy digital natives należy większość pokolenia Z – urodzonych po 1995, wychowanych w otoczeniu multimediów, zakorzenionych jak żadna inna generacja w świecie wirtualnym. od momentu wstania z łóżka do zaśnięcia są połączeni z internetem, utrata zasięgu to dla nich koszmar.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przypisuje się im dużo negatywnych cech, m.in. to, że są niesamodzielni, nie potrafią podjąć  decyzji, za dużo czasu spędzają przed komputerem, załatwiają sobie zwolnienia z WF-u i przez to mają nadwagę. Nazywa się ich „pokoleniem kopiuj-wklej”, zarzuca brak zaangażowania, pasji, zainteresowania światem. A to nie do końca prawda.

– To bardzo zdolni młodzi ludzie, pomysłowi, zafascynowani tym, co robią, nie znający ograniczeń technologicznych, jakie mieli ich rodzice – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora obozów rozbudzających pasję.

Dzieci łapią w mig zasady funkcjonowania robotyki, mechaniki, programowania, obróbki materiałów graficznych. Dużo lepiej radzą sobie z nowym sprzętem niż rodzice, nawet jeśli mają go w rękach po raz pierwszy. Składają same filmy na komputerze, kręcą filmowe recenzje, robią animacje. Uczą się same od siebie. Samodzielne działania ułatwiają im coraz bardziej zaawansowane, a przy tym łatwiejsze w obsłudze, programy, które same ułożą zdjęcia w pokaz slajdów czy podpowiedzą szablon do infografiki. Korzystanie z nowych narzędzi czy aplikacji przychodzi im z łatwością. Chcą poznawać nowe i tworzyć nowe.

Są kreatywni i aktywni – na Instagramie, Facebooku, Snapchacie, nagrywają vine’y i dubsmash’e, tworzą też treści na blogi i wideoblogi. Wśród digital natives nie ma też różnic między chłopcami a dziewczynkami – jedni i drudzy konsumują treści online i dzielą się swoimi.

– Widzimy, jak zmieniają się zainteresowania dzieci na przestrzeni kilkunastu lat i podążamy z nimi. Tak samo podążać powinni rodzice i nauczyciele. Na naszych obozach siedmiolatek skład robota, dwunastolatek robi profesjonalną sesję i obróbkę zdjęć, piętnastolatek zgłębia tajniki sztuk operatorskiej. Uczniowie gimnazjum programując maszyny, praktycznie uczą się przeliczać układy współrzędnych czy pojęć prędkości liniowej i kątowej. Niech nikt mi nie mówi, że dzieci nie mają pasji i nie chcą się uczyć. Oczywiście, że chcą, tylko trzeba się dowiedzieć, czego, a później wiedzę podać im w ciekawy sposób – dodaje Kuba Marjański.

Nowe technologie dają nowe możliwości komunikacji i nauki. Świadczą o tym tłumy w takich miejscach jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy popularność filmów z eksperymentami chemicznymi w serwisie Youtube. To wyraz chęci poznawania świata w sposób bardziej nowoczesny niż nauka z podręcznika. Od rodziców zależy tylko, czy uznają, że ich dziecko obija się siedząc przed laptopem, czy pokażą mu drogę do rozwijania pasji – kurs, specjalistyczny obóz czy chociaż wspólne oglądanie filmów instruktażowych na Youtube. Lepiej wspierać dzieci i zrozumieć ich nawyki niż utyskiwać nad ich uzależnieniem od telefonu czy komputera? Bo w takim świecie przyjdzie im żyć i sami się do niego świetnie przygotowali.

Młodzi z pokolenia Z są przyzwyczajeni do wykonywania wielu zadań na raz, potrafią szybciej niż starsi od nich znaleźć potrzebne informacje. Łatwość komunikacji cyfrowej i sprawna obsługa narzędzi jest ich dużym atutem – w przyszłości łatwiej odnajdą się w branży kreatywnej i nowych technologii, a to sektor który będzie się prężniej rozwijał.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI