Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
23 września 2015 in Psychologia by redakcja

Kiedy i komu mówić o swoich sekretach?

Czujesz, że cudza lub własna tajemnica rozsadza cię od środka? Nie możesz spać i myśleć o niczym innym? Nie chcesz jednak zdradzić ani nadużyć czyjegoś zaufania? Doktor Anita E. Kelly w czterech krokach pomaga zbliżyć się do właściwej decyzji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Krok pierwszy: Ustal, czy masz do czynienia z sekretem, czy prywatną informacją. Tak naprawdę podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać, to: Czy ktoś (np. twój współpracownik) chciałby znać tę informację? Jeśli dotyczy to twojej przeszłości, np. romansu z żonatym mężczyzną, to twój współpracownik pewnie nie będzie tym zainteresowany – mamy wtedy do czynienia z informacją prywatną, która taką powinna zostać. Co innego, gdyby twój ekskochanek okazał się ważnym klientem waszej firmy – wtedy wasz romans byłby istotną wiedzą. Jeśli jednak współpracownik od niechcenia spyta cię, czy z klientem łączy cię coś więcej, a ty zaprzeczysz, to mamy do czynienia z sekretem. Idź zatem do kroku 2.

Krok drugi: Zdecyduj, czy powiernik jest odpowiednią osobą do takiego wyznania. Czy potrafi zachować sekret, czy nie będzie cię osądzał, oceniał, stygmatyzował z tego powodu? Często zdarza się tak, że początkowo reakcja powiernika może być bardzo empatyczna, jednak potem – by poradzić sobie z ciężarem sekretu i być może zaskoczeniem, zaczyna robić aluzje, mniej ci ufać. Jeśli jednak uznasz, że powiernik jest godzien zaufania, przejdź do kroku nr 3.

Krok trzeci: Zastanów się, czy on/ona jest w stanie odkryć twoją tajemnicę. Czy ktoś jeszcze zna twój sekret? Dawna przyjaciółka, partner? Być może kochanek jest dyskretny i wiesz, że nie zaszkodzi waszej pracy, a z byłą przyjaciółką nie masz kontaktu. Nadal musisz się zastanowić, czy mimo to chcesz wyjawić sekret. Przejdź do kroku 4.

Krok czwarty: Zbadaj, na ile ciąży ci twój sekret. Może czujesz, że nie wyjawiając swojego romansu przed kolegą z pracy, budujesz między wami barierę i pogarszasz waszą relację. Może potrzebujesz kogoś, kto zrozumie, że nie możesz tak bardzo angażować się we współpracę z tym klientem. Czasem pomaga samo wyjawienie sekretu, nawet jeśli nie masz do końca przekonania, że twój powiernik jest właściwą do tego osobą.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI