Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 listopada 2014 in Psychologia by redakcja

Kiedy mężczyźni płaczą

Dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie przyznają się do łez. Dla pokolenia ich ojców była to rzecz niewyobrażalna. Ale choć przez ostatnie dziesięć lat granice między tym, co wypada mężczyznom a co kobietom bardzo się zatarły, to o powodach męskiego płaczu wciąż niewiele wiadomo.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Widok płaczącego mężczyzny zawsze porusza. Prawdopodobnie dlatego, że nawet jeśli – to zazwyczaj płaczą w ukryciu. O ile nauka, że „chłopaki nie płaczą” nie zawsze się sprawdza, to aktulane pozostaje stwierdzenie, że mężczyźni nie płaczą bez powodu. Co więc może być powodem do płaczu?

Mężczyźni są przyzwyczajeni do działania, a płacz jest zatrzymaniem się, skupieniem na sobie, bezruchem. To znak, że nic już nie można zrobić. Rezerwują więc łzy dla doświadczeń krańcowych: śmierci kogoś bliskiego, cierpienia, rozstania. Mężczyźni przyznają się też do płaczu z radości: zazwyczaj przy okazji narodzin dziecka. Często są potem zaskoczeni własną reakcją.

Kobiety płaczą pięć razy częściej niż mężczyźni, na przykład podczas oglądania filmów. Wyrażają w ten sposób emocje. Żaby uronić łzę, panowie potrzebują dużo trudniejszego doświadczenia niż empatia dla bohaterów melodramatu. A czasem nie są w stanie odblokować się nawet po stracie najbliższych. Łzy są bardzo gwałtownym narzędziem komunikacji. Wyrażają ból, smutek albo wprost przeciwnie – wielką radość. Mężczyźni są generalnie mniej wylewni, więc i ten środek wyrazu stosują oszczędniej. Częściowo z lęku przed reakcją kobiet, które także bywają zaskoczone łzami partnera. Niektóre z nich mogą poczuć się w takiej sytuacji niepewnie.

Ze względu na to, że tak rzadki, płacz pełni u mężczyzn bardzo ważną funkcję terapeutyczną. Jest oczyszczający, choć dla wielu także zawstydzający, osłabiający, świadczący o porażce. Przez długi czas łzy były zaprzeczeniem męskości, dziś dla dojrzałych osób są wyrazem autentyczności. Mężczyźni zmęczeni udawaniem twardzieli dają sobie czasami prawo do słabości, ale najchętniej nadal tylko w swojej jaskini.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI