Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
9 lutego 2016 in Psychologia by Renata Mazurowska

Kilka słów o duchowości

- Pierwszy krok to wyciszenie – mówi dr Joanna Heidtman.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Duchowość to…

Przez wielu może być rozumiana jako wewnętrzne pogłębienie treści wierzeń i przekazu religijnego poprzez bardziej świadome przyjęcie indywidualnego doświadczenia religijnego. Doświadczenie religijne mobilizuje wszystkie zasoby jednostki: poznawcze, emocjonalne, wartościujące, dążeniowe, fizyczne i społeczne, a nawet motywacje do zmiany. W naszej kulturze istnieje bogata i piękna tradycja chrześcijańskiej praktyki duchowej – medytacji, kontemplacji, tradycje tzw. ojców pustyni, duchowa ścieżka mistyków.

Człowieka nie da się sprowadzić do kategorii fizjologicznych, biologicznych czy psychologicznych. Duchowość jest istotnym wymiarem rozwoju człowieka.

Czy można w sobie odnaleźć duchowość?

To raczej ona znajduje nas. Psycholog Martin Segman mówi o naturalnym dla człowieka dążeniu do szczęścia i sytuacji, w której odkrywamy, że nawet największe przyjemności szybko się kończą (pierwsza gałka ulubionych lodów jest pyszna, druga już daje średnie „uszczęśliwienie”, a po trzeciej często lekko nas mdli). Angażujemy się więc silnie w naszą pracę lub rodzinę, ale w końcu, aby poczuć spełnienie i szczęście, zaczynamy pragnąć czegoś „większego”, co wykracza poza naszą ograniczoną w czasie i doświadczaniu egzystencję. Być może stąd właśnie wynika dziś intensywność poszukiwań duchowych i, niestety, idąca za nią groźba potraktowania duchowości jako towaru na „rynku duchowości”. Sprowadzona do konsumpcji egzystencja, ego będące w centrum uwagi samego siebie, prowadzą w końcu do odczuwanej przez wielu ludzi pustki, trudno definiowalnego braku, a nawet cierpienia.

Co możemy zrobić?

Z psychologicznej perspektywy samo zatrzymanie się i refleksja nad swoją egzystencją (jak żyjemy, co robimy, jakie są nasze wybory, czego doświadczamy) bywa pierwszym impulsem do rozwijania tego, co w człowieku duchowe. Mindfulness, medytacja – w różnych tradycjach religijnych czy też poza nimi jest często punktem przełomowym na drodze do otwarcia i poszerzania obszaru duchowego w sobie. Pierwszym krokiem zawsze i we wszystkich tradycjach duchowych jest wyciszenie. Nie możemy wykroczyć poza samych siebie, jeśli jesteśmy niewolnikami szarpiących nami emocji i pragnień.

Dr Joanna Heidtman pycholog i socjolog, doradca i coach, wykłada na SWPS i w ICAN Institute


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI