Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 października 2016 in Psychologia by Monika Stachura

Komu potrzebny jest trening uważności?

Trening mindfulness jest szczególnie przydatny dla osób pracujących w wymagającym i skomplikowanym środowisku biznesowym, osoby, które mają szczęście pracować w mniej stresujących warunkach, znajdą w ćwiczeniu uważności inspirację do pełniejszego życia, poprawy dobrostanu i szczęścia osobistego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kto i w jakich sytuacjach powinien sięgnąć po trening uważności?

  •  Zajmujesz odpowiedzialne stanowisko — codziennie podejmujesz decyzje, opierając się na niepełnych danych, a skutki Twoich działań pojawiają się w odległej perspektywie czasowej. Twoje decyzje dotyczą losu innych ludzi, podwładnych, współpracowników, czasem całej organizacji. Pomimo presji, niepełnych danych, stale zmieniającej się sytuacji powinieneś zachować jasność i klarowność umysłu.
  • Pracujesz w środowisku natłoku informacyjnego — na przykład w świecie mediów, dziennikarzy, redaktorów serwisów internetowych, rzeczników prasowych, słowem, osób zalewanych na co dzień rzeką informacji. W tej sytuacji umiejętność zarządzania własną uwagą, możliwość skupiania się, ale i „czujna” obecność, które są rezultatem mindfulness, powodują, że znacznie lepiej radzimy sobie ze, zdawałoby się, przygniatającą nas ilością informacji.
  • Stres w pracy stał się bardzo intensywny — dzieje się tak zwłaszcza w okresach, kiedy zmieniasz swoją pozycję zawodową (awansujesz lub zostałeś zdegradowany), firma jest w trudnej sytuacji (gwałtowny wzrost, połączenie z inną firmą, trudna sytuacja finansowa), stajesz wobec zadań, z którymi sobie nie radzisz.
  • Przeciążenie pracą jest nieodłącznym elementem Twojego dnia pracy — terminy są „na wczoraj”, zakres zadań stale się zwiększa, niektóre z zadań przerastają Twoje możliwości, grafik masz tak zapełniony, że nie masz czasu na zwykłą kawę lub podstawowe zadania.
  • Jesteś zmuszony do wykazywania nieustannej kreatywności — dostajesz coraz nowsze, niespodziewane zadania, musisz stale poznawać nowe rzeczy, uczyć się, a do tego niemal od razu wdrażać te poznane idee w działanie.
  • Nastąpił spadek efektywności zespołu, w którym pracujesz albo którym zarządzasz — może on wynikać z wielu różnych przyczyn: wypalenie zawodowe, nadmierny stres, zła atmosfera w zespole, niskie zaangażowanie członków zespołu. Z reguły dzieje się tak, że nawet jedna lub dwie osoby w zespole, które działają bardziej uważnie, wpływają na znaczne polepszenie efektywności pozostałych członków zespołu; mindfulness jest bowiem „zaraźliwe”.
  • sensus_mindfulnessChcesz zwiększyć własną efektywność — próbowałeś dziesiątek programów rozwijających kompetencje, ale z doświadczenia wiesz, że ich działanie jest ograniczone. Szukasz czegoś, co realnie i trwale wpłynie na zwiększenie Twojej efektywności zawodowej.
  • Zaburzona została równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym — balansujesz na granicy lub już przekroczyłeś granicę wypalenia zawodowego. W pracy martwią Cię kłopoty domowe, w domu stale myślisz o pracy, na wypoczynek zabierasz ze sobą mnóstwo rzeczy do nadrobienia. Nawet zwolnienie lekarskie nie jest powodem, aby wyłączyć komórkę.

Fragment pochodzi z książki „ Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą”, Jarosław Chybicki, Wydawnictwo Sensus 2016, s.248


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI