Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 maja 2014 in Psychologia by redakcja

Jak się zrelaskować na co dzień?

Odpowiedź na pytanie, czym jest relaks, tylko pozornie wydaje się prosta. Jak wskazują badania CBOS z 2010 roku, ponad połowa z nas w wolnej chwili słucha muzyki lub ogląda telewizję. Decydując się na aktywny wypoczynek, 24% ankietowanych najchętniej wybiera spacery. Lubimy też przebywać z rodziną i majsterkować. Wszystkie te sposoby są niewątpliwie dobrym pomysłem na przyjemne spędzenie czasu, jednak czy można je nazwać prawdziwym relaksem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Będę robić nic, nic będę robić. A robić nic to znaczy nic nie robić”,  śpiewa Kasia Klich. I ma rację, gdyż właśnie „niemyślenie” i „nicnierobienie” stanowi istotę relaksu. Podczas głębokiego odpoczynku nasza świadomość nie zajmuje się niczym konkretnym, a emocje są wyciszone. Mózg wykonuje operacje „porządkujące”, umysł samoistnie integruje świeże doświadczenia z nabytymi wcześniej, utrwala wartościowe informacje i pozbywa się zbędnych. Przypomnij sobie uczucie tuż po przebudzeniu w leniwy niedzielny poranek – mamy wówczas kilkanaście minut, by, leżąc jeszcze spokojnie w łóżku, po prostu delektować się pełnią odprężenia. Doświadczamy wtedy relaksu w jego najczystszej postaci.

Wyrzuć budzik, wsłuchaj się w oddech

– Jeśli pozwolimy sobie na spokojne zasypianie i łagodne budzenie się, stan głębokiego odprężenia pojawi się w sposób naturalny – rano i wieczorem. Dlatego też, ze względu na rytm naszego organizmu, najlepiej relaksować się przez kilkanaście minut, co najmniej 2 razy dziennie –  zaleca Iwona Kowalewski, ekspert SITA, specjalista w dziedzinie relaksu. Lepiej, abyśmy świadomie decydowali o porze przeznaczonej na chwilowe wyciszenie, gdyż organizm złakniony odpoczynku może zaskoczyć nas w momencie, gdy potrzebowalibyśmy raczej przytomnie funkcjonować. Jeśli przeoczymy poranny moment na relaks, pozwólmy sobie na chwilę koncentracji na oddechu np. w podróży (jako pasażer) lub podczas przerwy w pracy.

Kwadrans dla siebie

W natłoku codziennych zajęć zaplanujmy chwilę wytchnienia, zatrzymajmy się i weźmy kilka oddechów. Zwrócenie uwagi na tę aktywność – towarzyszącą nam zawsze, a odbywającą się przeważnie poza kontrolą – to najprostszy sposób na zmniejszenie napięcie wewnętrznego. Oddech odzwierciedla emocje: przyspieszony mówi o gotowości do reakcji „walcz lub uciekaj”, urywany – zdradza niepokój i niepewność, głęboki – utożsamiamy z poczuciem ulgi. Przeznaczenie kilkunastu minut na obserwację oddechu, jeśli jest stosowane regularnie, pomaga nam lepiej i wydajniej działać, być bardziej skoncentrowanym i twórczym.

– Relaks należy rozumieć jako systematyczne „wyłączanie się” na kilkanaście minut w ciągu każdego dnia. Potrzebuje tego nasze ciało i umysł. Świadome włączenie relaksu do codziennej rutyny, jest niekwestionowaną inwestycją we własne zdrowie i samopoczucie – podsumowuje Iwona Kowalewski.

mat.pras.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI