Konfliktowe osoby w pracy

fot.123rf

O czym świadczy to, że nie możesz dogadać się z ludźmi wokół siebie? Pierwsza opcja: wciąż trafiasz na konfliktowe osoby. Druga: skoro scenariusz się powtarza, to może przyczyna tkwi w tobie. Tylko jak dotrzeć do tego, co powinnaś zmienić? Poprosiliśmy coach Irenę Sowińską, by wyjaśniła, na czym polega indywidualna praca z trenerem rozwoju osobistego.
Marta przez wiele lat zarządzała zespołami w dużych firmach, także tych zagranicznych. Miała jednak pewien problem – w każdym kolejnym miejscu powtarzał się ten sam scenariusz: okazywało się, że pomimo swoich wysokich kwalifikacji i doświadczenia w prestiżowych firmach nie jest w stanie pracować z ludźmi – zawsze kończyło się na ostrych konfliktach, kłótniach, dużej rotacji pracowników. W końcu postanowiła założyć własną firmę i samodzielnie dobierać ludzi do zespołu. To jednak wcale nie rozwiązało problemu. W ciągu ostatniego roku robiła nabór już cztery razy – praktycznie nie ostała się ani jedna osoba z pierwszej rekrutacji. Marta ma dość.

Jak Marta interpretuje problem?

Upatruje winę w innych i jest już zmęczona całą sytuacją – uważa, że nie ma szczęścia do ludzi, zawsze trafia na konfliktowych, niewywiązujących się z obowiązków, niespełniających standardów pracowników. Jest rozgoryczona, że kolejne osoby ją zawodzą – dlatego założyła własną firmę, żeby wreszcie wszystko zależało od niej.

Jak to wygląda z perspektywy coacha: Marta sądziła, że problem tkwi w tym, że źle dobiera ludzi. To, na co zwracała uwagę podczas rekrutacji i jakie pytania zadawała, od razu zapaliło u mnie czerwoną lampkę. Zastanowił mnie też jej pomysł – powiedziała, że chce zamontować w biurze kamery, bo już ma dosyć ciągłych zmian zespołów i tego, że ludzie kombinują, wynoszą jej rzeczy z biura, być może podbierają klientów – przebijała z tego duża opresyjność, ciągła chęć kontroli i totalny brak zaufania do ludzi. Potem się okazało, że główny problem Marty polega na tym, że nie tylko nie ufa innym, ale przede wszystkim sobie. To była kolejna ważna informacja, zaraz po wygłaszanych przez Martę opiniach na temat innych ludzi, która przeważyła na rzecz tego, że warto rozpocząć coaching – bo to w Marty przekonaniach i nastawieniu do świata tkwił problem.

PRACA Z COACHEM

Sesja 1. Podważenie nieprawdziwych przekonań

Coach prosi Martę o przypomnienie sobie, w jaki sposób od najwcześniejszych lat budowała relacje. Jak wyglądały jej kontakty z przyjaciółkami, koleżankami, chłopakami? Czy udawało jej się nawiązywać bliższe znajomości? Okazuje się, że Marta nie ma żadnej bliskiej przyjaciółki, powiernicy ani partnera. Przytacza całą listę osób, które ją zawiodły – ktoś ją rozczarował, ktoś zawiódł zaufanie, jeszcze ktoś niespodziewanie zerwał kontakt. Zawiedzione oczekiwania i rozczarowania ludźmi to leitmotiv jej życia.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link